Zaburzenia lękowe
Derealizacja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Derealizacja jest to wrażenie, że cały otaczający świat, cała otaczająca rzeczywistość uległy zmianie. Występuje najczęściej u osób chorujących na schizofrenię, w depresjach, zaburzeniach nerwicowych, w niektórych postaciach padaczki, po substancjach halucynogennych. Z reguły współistnieje z depersonalizacją. Może występować również u osób zdrowych.
Agorafobia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Agorafobia to w dosłownym tłumaczeniu lęk przed otwartą przestrzenią. W praktyce jest to unikanie wszystkich sytuacji, w których trudno jest uzyskać pomoc lub wydostać się z jakiegoś miejsca. Agorafobia należy do zaburzeń lękowych, występuje u 2-5% populacji.
Uciążliwa fobia społeczna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Fobia społeczna to celowe unikanie sytuacji, w których może być dokonana jakakolwiek ocena danej osoby. Pacjent unika takiej sytuacji gdyż obawia się, że wystąpią u niego przejawy lęku (zaczerwienienie, jąkanie, drżenie itd).
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Zespół obsesyjno-kompulsyjny (OCD) wg klasyfikacji ICD-10 należy do zaburzeń nerwicowych. Cechą tego schorzenia jest występowanie obsesji, czyli natrętnych, uporczywie powracających myśli oraz kompulsji, czyli nawracających, przymusowych czynności.
- Reklama
Stres - czy może zabić?
Stres jest słowem, które zrobiło ostatnio zawrotną karierę. Słyszymy o nim co chwila: w medycynie, oświacie, zarządzaniu, etc. Co oznacza to modne słowo?Stres jest bardzo szerokim pojęciem odnoszącym się do wszystkich emocji, towarzyszącym sytuacji trudnej. Trudnej, a więc takiej, która wymaga od nas pewnego wysiłku, by jej sprostać. Ten właśnie wysiłek, stan mobilizacji organizmu, nazywamy stresem. Sytuacja trudna odczuwana jest subiektywnie – to, co dla jednego będzie drobnostką, dla innego może być niezmiernie trudne.Czy możliwe jest wyeliminowanie z naszego życia sytuacji trudnych? Nie sądzę. Będziemy napotykali przeróżne trudne wyzwania. Z jednej strony będą nas one obciążać, męczyć, smucić, boleć. Lecz jest i druga strona – dzięki nim rozwijamy się, uczymy, one budują naszą wrażliwość i mądrość.
Przyczyny korelacji pomiędzy ćwiczeniami fizycznymi a niskim poziomem lęku i depresji
Wyniki najnowszych badań sugerują istnienie genów związanych ze skłonnością do podejmowania wysiłku fizycznego oraz z rzadkim występowaniem zaburzeń lękowo - depresyjnych.
Dyskryminacja kobiet w miejscu pracy – mit czy rzeczywistość?
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja aktualnych danych dotyczących wyznaczników kariery zawodowej oraz funkcjonowania kobiet na rynku pracy. Przyjrzyjmy się najpierw głównym aspektom postrzegania kobiet w ich rolach zawodowych.
Globus - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Określeniem globus (polska wersja - gałka) nazywamy subiektywne wrażenie obecności ciała obcego w gardle, które nie daje się przełknąć.
Jąkanie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Jąkanie się to niepłynność mówienia, której towarzyszą reakcje towarzyszące. Brak płynności jest czymś naturalnym podczas rozwoju sprawności mówienia. Zwykle nasila się w wieku dwóch i pół, trzech i sześciu lat. Podstawowym kryterium różnicującym niepłynność zwykłą od patologicznej jest kryterium fizjologiczne (spastyczna - występuje na tle nadmiernych skurczów mięśni aparatu mowy, niespastycznej nie towarzyszą skurcze). Ponadto niepłynność zwykła jest najczęściej nieuświadomiona i nie towarzyszy jej lek przed wypowiedzią, podczas gdy niepłynność patologiczna jest przeważnie uświadomiona a odezwanie się zwłaszcza w grupie mniej bliskich osób budzi silny lęk.
Obgryzanie paznokci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Obgryzanie paznokci jest metodą rozładowywania napięcia występującą głównie u dzieci starszych. Utrzymuje się zwykle do ok. 15-16 roku życia, jednakże może mieć miejsce także w dorosłym życiu (szczególnie w stresowych sytuacjach).