Forum: Psychiatria - grupa dla rodziny i pacjenta
Temat: dosc (5)
- https://www.psychiatria.pl/forum/dosc/watek/21548/1.html#p21548https://www.psychiatria.pl/forum/dosc/watek/21548/1.html dosc
mam dosc zycia,tyle problemow zebralo mi sie na raz. nie chce mi sie juz zyc,wszystko mi sie rozpada. pisze o tym, bo moze ktos mi pomoze. nie mam juz siel;-((
Ostatnia edycja:radek24
- https://www.psychiatria.pl/forum/dosc/watek/21548/1.html#p93626https://www.psychiatria.pl/forum/dosc/watek/21548/1.html dosc
Myślałeś o tym, żeby udać się do psychologa?
Jeśli chcesz pogadać z kimś (nie jestem fachowcem w tej dziedzinie), pisz na gg 4490632.
Trzymaj sięOstatnia edycja:Marta
- https://www.psychiatria.pl/forum/dosc/watek/21548/1.html#p93627https://www.psychiatria.pl/forum/dosc/watek/21548/1.html dosc Gość
Zgłoś się do psychoterapeuty a nie przedstawiciela innego zawodu
Jest wiele profesji związanych ze zdrowiem, zdrowiem psychicznym i pomocą psychologiczną. (Zobacz artykuł na naszej stronie ”Psychoterapia a inne zawody”. Wiele osób myli psychoterapeutę z psychologiem, psychiatrą, fizjoterapeutą czy bioenergoterapeutą. Psychoterapeuta jest zawodem odrębnym, wymagającym specyficznego wieloletniego przygotowania i wykonywanym według określonych reguł.
Skorzystaj z doświadczeń innych osób
Zapytaj znajomych, członków rodziny, przyjaciół, którzy korzystali z psychoterapii. Zapytaj znajomych psychoterapeutów albo lekarzy. Najlepiej tych, których ty cenisz – odpowiedni dla Ciebie ludzie zwykle polecają odpowiednich ludzi. Zapytaj osoby z rodziny albo z kręgów towarzyskich, najlepiej takich którzy nie mają osobistego interesu w polecaniu kogoś. Nie idź na psychoterapię do osoby z którą utrzymujesz kontakty towarzyskie. Tym niemniej, poczta pantoflowa jest bardzo dobrym źródłem informacji.
Oficjalne źródła informacji
Możesz korzystać z książki telefonicznej, Internetu, ogłoszeń w prasie albo informacji w mediach. Musisz jednak pamiętać, że każdy może w tych mediach napisać na swój temat co chce. Fora internetowe, gdzie konsumenci psychoterapii wymieniają uwagi, są dosyć miarodajne, ale mało jest na nich informacji o terapeutach. Jeśli jakiś terapeuta jest polecany przez różne osoby, jest to już bardzo istotna informacja.
Nie wszystko złoto co się świeci
Weź pod uwagę, że psychoterapeuta jest zobowiązany do przestrzegania pewnych zasad w reklamowaniu się. Powinien rzeczowo i rzetelnie opisać swoja ofertę oraz kwalifikacje.Jeżeli pisze o sobie że jest najlepszy, to masz niemal pewność trafienia na kogoś kto wcale nie jest psychoterapeutą. Jeżeli ktoś nie podaje swojego przygotowania zawodowego, albo podaje w taki sposób, że czytelnik nie może sam ocenić informacji (np. szkoliłam się u Aarona Becka) – bądź ostrożny. Opis kwalifikacji oznacza informację gdzie, w jakim zakresie, z jakim rezultatem ktoś się szkolił. Można być na jednodniowym warsztacie renomowanego nauczyciela i nie ma to wiele wspólnego z pełnym przygotowaniem do zawodu. Instytucje szkolące psychoterapeutów zamieszczają na swoich stronach informacje o psychoterapeutach, którzy uzyskali u nich uprawnienia.
Bądź też ostrożny z terapeutami którzy dużo prezentują się mediach takich jak telewizja czy ilustrowane magazyny epatując swoim życiem rodzinnym czy wypowiadając się na tematy, w których nie są profesjonalistami. Co prawda tylko towarzystwa psychoanalityczne bardzo rygorystycznie formułują wymóg by psychoterapeuta był anonimowy, ale większość szkół psychoterapeutycznych podziela oczekiwanie pewnej powściągliwości w autoprezentacji.
Czy psychoterapeuta znany albo mający całą ścianę certyfikatów i dyplomów będzie lepszy od nieznanego? Niekoniecznie. Pewne badania wykazały, że często młodzi entuzjastyczni terapeuci osiągali lepsze rezultaty niż ich doświadczeni koledzy. Co więcej, jest wielu dobrych, a bardzo skromnie się prezentujących psychoterapeutów. Czy psychoterapeuta z metropolii będzie lepszy od psychoterapeuty z prowincji?Szkolą się w tych samych ośrodkach, więc prawdopodobnie jedynym czym się będą różnić to wysokością opłat za psychoterapię.
Zebrałeś informacje. Czas na działanie.
Nawet polecany przez wielu ludzi i bardzo dobry terapeuta może nie być odpowiedni dla ciebie. Dlaczego? Podobnie jak jest z przyjaźniami. Możecie zwyczajnie do siebie nie pasować. Koniecznie przeprowadź rozmowę osobistą, sprawdź jak się z nim/nią czujesz. W końcu w terapii omawia się to co trudne i bolesne. Musisz więc mieć do terapeuty zaufanie. Warto porozmawiać z więcej niż z jednym psychoterapeutą i wybrać tego, który ci najbardziej odpowiada. Najpierw porozmawiaj telefonicznie i przedstaw dlaczego poszukujesz pomocy. Zobacz jak się czujesz w rozmowie, czy ta osoba cię przyciąga czy też nie. Jeśli reagujesz pozytywnie umów się na konsultację. Odpowiedz sobie na pytanie czy z tym terapeutą jesteś w stanie otwarcie rozmawiać o swoich sprawach. Czy cię słucha i rozumie. Czy masz wrażenie że pomaga ci dostrzec sprawy których wcześniej nie byłeś świadomy. Czy sprawia wrażenie mądrej osoby, która cię rozumie jako człowieka, a nie tylko przez pryzmat swojej teorii.
Po czym poznasz dobrego psychoterapeutę
To jakim człowiekiem jest psychoterapeuta jest ważniejsze od technik jakie stosuje. Jeśli jest człowiekiem szczęśliwym i zadowolonym z życia jest szansa że potrafi w tym pomóc pacjentowi. Dobry terapeuta jest życzliwy, zainteresowany Tobą i tym co Cię trapi. Szanuje Cię. Będzie odpowiadał na pytania dotyczące swojego przygotowania zawodowego i nie obrazi się gdy go o to zapytasz. Jeśli trzeba, otwarcie powie Ci co myśli, także jeśli jest to sprzeczne z Twoimi oczekiwaniami. To od niego masz szansę dowiedzieć się jakia jest twoja sytuacja i jaki Ty jesteś co nie zawsze może być przyjemne, ale jest niezbędne jeśli chcesz coś zmienić. Jest normalnym, żywym człowiekiem, zachowującym się jak inni ludzie. Często po rozmowie z nim doznasz ulgi, albo nadziei.
Czego dobry psychoterapeuta nie robi
Nie żąda wygórowanych stawek (zorientuj się jakie są średnie stawki w twoim miejscu zamieszkania). Jeśli akurat nie ma wolnych miejsc skieruje Cię do innego psychoterapeuty. Nie obiecuje, że Cię na pewno wyleczy (w psychoterapii znacznie więcej zależy od pacjenta niż od psychoterapeuty) Nie próbuje Cię dopasować do swoich teorii czy ideologii, ani tym bardziej, religii. Nie narzuca ci światopoglądu. Nie proponuje kontaktów towarzyskich, biznesowych ani w żadnym wypadku, erotycznych. Nie oczekuje od Ciebie podziwu. Nie zaspokaja swoich potrzeb psychicznych Twoim kosztem. Nie demonstruje swojej prywatności przed Tobą. Nie poświęca się dla Ciebie. Nie pozwala sobą manipulować. Nie deprecjonuje Twojego poprzedniego psychoterapeuty.
Jak oceniać kompetencje
Dyplomy i tytuły naukowe są oczywiście ważne, ale nie gwarantują czy ktoś skutecznie prowadzi psychoterapię. Tytuły akademickie obrazują wysiłek włożony w karierę naukową, która jest czymś odmiennym od nabywania doświadczenia psychoterapeutycznego. Certyfikat psychoterapeuty jest właściwym dla tej profesji dokumentem stwierdzającym posiadanie kompetencji zawodowych. Ale możesz spotkać też dobrych psychoterapeutów- którzy nie mają certyfikatu. Istotna dla pacjentów jest przynależność terapeuty do stowarzyszeń zawodowych, które wymagają stosowania się do standardów praktyki. Jeśli psychoterapeuta jest członkiem towarzystwa psychoterapeutycznego oznacza to, że nie jest anonimowy, a jakaś organizacja poręcza za jakość jego usług. Choć nikt i nic nie może ochronić przed brakiem etyki u psychoterapeuty, to pacjent nieetycznie potraktowany przez swojego psychoterapeutę może złożyć zażalenie do komisji dyscyplinarnej danego towarzystwa. Dobrze świadczy o psychoterapeucie jeśli ma prosperującą prywatną praktykę psychoterapeutyczną. To Cię upewnia, że ma coś wartościowego do zaoferowania, gdyż w prywatnej praktyce pacjenci „głosują na psychoterapeutę nogami”.
Pytanie jakie możesz zadać psychoterapeucie
Jakie studia ukończył. Jakie ukończył szkolenie w psychoterapii, gdzie, jakie rozległe, w jakiej szkole. Czy przeszedł własną psychoterapię. Czy superwizuje swoją pracę. Do jakich profesjonalnych organizacji należy. Jakie ma przygotowanie do psychoterapii problemów z jakimi się zgłaszasz. Jak długo prowadzi psychoterapię. Jaki rodzaj psychoterapii proponuje i dlaczego.
Podsumowując Wybierając psychoterapeutę kieruj się swoją intuicją i zdrowym rozsądkiem, bierz pod uwagę opinie osób wyleczonych i formalne kryteria kompetencji w zawodzie psychoterapeuty.Ostatnia edycja: - https://www.psychiatria.pl/forum/dosc/watek/21548/1.html#p1471197https://www.psychiatria.pl/forum/dosc/watek/21548/1.html dosc Treść zablokowana przez moderatora
- https://www.psychiatria.pl/forum/dosc/watek/21548/1.html#p1471249https://www.psychiatria.pl/forum/dosc/watek/21548/1.html dosc
A jest jakiś powód z jakiego odczuwasz brak chęci do życia i świata. Przeczuwam, że Twoje problemy sprawiają, że tak postrzegasz siebie samego i świat. Może powinieneś powiedzieć o swoich problemach aby ktoś mógł ci udzielić dobrej rady a co najważniejsze zaoferować pomoc w rozwiązaniu problemów.
'' Whenever we are on your side
Remember always on your side
Forever... '' - GośćZaloguj się , aby dodać odpowiedź
- URODYNAMIKA W GDAŃSKU
Kochani,czy zna ktos jakis gabinet w Gdansku,gdzie wykonuje sie badania urodynamiczne?
- Nie chcę żyć
Witam od 16lat mam problemy z zdrowiem diagnoza to zaburzenia schizotypowe ale nie wiem czy jest...
- Nie panuje nad strachem
Dlugo zbierałam się aby tu napisać. Piszę bo potrzebuje rady albo kubła...
Forum: Stres - Jak sobie z tym radzić?
Hej,Choruję od ponad 10 lat, wstępnie zdiagnozowano nawracającą...