Forum: Zaburzenia afektywne dwubiegunowe - ChAD
Temat: Zwolnienie lekarskie L4 krok po kroku-POMOC (5)
- https://www.psychiatria.pl/forum/zwolnienie-lekarskie-l4-krok-po-kroku-pomoc/watek/1469699/1.html#p1469699https://www.psychiatria.pl/forum/zwolnienie-lekarskie-l4-krok-po-kroku-pomoc/watek/1469699/1.html Zwolnienie lekarskie L4 krok po kroku-POMOC
Cześć
O moim Chadzie dowiedziałem się jakieś 5-6 lat temu. Od razu podjąłem leczenie u specjalisty. Jak każdy dostałem masę leków, terminy wizyty itp. Wszystko Ok ale muszę jakoś funkcjonować i mieć za co żyć czyli muszę pracować. Nie chcę wymigiwać się od praca zasłaniając się chorobą bo nie mam ochoty tylko spać i siedzieć w domu. Leki na tyle mi pomagają, że czuję nawet siłę aby coś zrobić. Bywają jednak okresy zwłaszcza doły gdzie jak sami wiecie proste czynności sprawiają ogromną trudność a niechęć w człowieku jest gigantyczna.
Wiem, że jak każda osoba pracująca mogę iść na zwolnienie lekarskie tzw. L4
Chciałem dziś zapytać osoby bardziej doświadczone w bojach z chadem jak wygląda taka kwestia pójścia na L4 od psychiatry ? Czy wymaga to jakiś dodatkowych czynności, dokumentów ?
Doszły mnie opinie, że psychiatra wystawia zwolnienie np na 3 miesiące ale zaraz za 3 tygodnie już bach wezwanie na komisję ZUSowską jest bankowe. Jesli to nawet prawda to nie mam nic do ukrycia...
Kolejną kwestią, która mnie najbardziej trapi to jest sam powrót ze zwolnienia. Dokładnie nie wiem czy po powrocie z L4 od psychiatry muszę iść do lekarza medycyny pracy na jakieś dodatkowe badania pozwalające stwierdzić moją zdolność do pracy ? Czy tylko po upływie zwolnienia wracam normalnie do zakładu pracy i podejmuję pracę bez papierologii ?
Jeśli macie doświadczenie w takich sprawach proszę o pomoc bo na razie daję radę ale wolę się zabezpieczyć gdy przyjdzie ten cholerny dół i załamanie.
Dziękuję za poświęcony czas.
Pozdrawiam !Kuba N.
- https://www.psychiatria.pl/forum/zwolnienie-lekarskie-l4-krok-po-kroku-pomoc/watek/1469699/1.html#p1469714https://www.psychiatria.pl/forum/zwolnienie-lekarskie-l4-krok-po-kroku-pomoc/watek/1469699/1.html Zwolnienie lekarskie L4 krok po kroku-POMOC GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
Wprawdzie mój przypadek nie dotyczy choroby afektywnej dwubiegunowej, lecz to nie ma jakiegoś szczególnego znaczenia przy wystawianiu L4 - wystarczy po prostu tam pójść, gdy pojawi się okres stanów depresyjnych, a lekarz powinien wystawić takie zwolnienie bez żadnych problemów z tym, że najczęściej okres zwolnienia obejmuje miesiąc, a ZUS? ZUS ma prawo skontrolować każde wystawione zwolnienie lekarskie, choćby te na tydzień, ponieważ wiele ludzi wymusza takowe zwolnienia, a następnie zamiast się leczyć wyjeżdżają po prostu na wakacje, chociaż takowe kontrole są rzadkością - często ludzie po takich wakacjach na zwolnieniu lekarskim jeszcze wstawiają zdjęcia z podróży na portale społecznościowe zwiększając niesamowicie szanse na problemy wynikające z tego faktu - nie mniej jednak jak sam zauważasz: nie masz nic do ukrycia, nie wymyśliłeś sobie tego i masz dokumentację medyczną potwierdzającą chorobę, więc w razie kontroli jesteś po prostu usprawiedliwiony. Idąc moim przykładem - mój lekarz proponował mi takie zwolnienie, choć nawet nie prosiłem o takowe, ponieważ nie było mi potrzebne, bo po prostu nie pracowałem, a szkoła jakoś specjalnie nie przejmowała się moimi nieobecnościami (wystarczy uczestniczyć w 51% zajęć, aby być klasyfikowanym), a zajęcia jak to w szkole zaocznej - nie odbywały się codziennie.
Ostatnia edycja:Nic nie zabija człowieka szybciej, niż jego własna głowa.
- https://www.psychiatria.pl/forum/zwolnienie-lekarskie-l4-krok-po-kroku-pomoc/watek/1469699/1.html#p1469718https://www.psychiatria.pl/forum/zwolnienie-lekarskie-l4-krok-po-kroku-pomoc/watek/1469699/1.html Zwolnienie lekarskie L4 krok po kroku-POMOC
Ok, jasno i przejrzyście. A powiedz mi jak z kwestią powrotu z takiego zwolnienia ? Czy prawdą jest obowiązkowe wstawienie się na badanie do lekarza medycyny pracy gdzie zweryfikowana zostanie zdolność do pracy ?
Kuba N.
- https://www.psychiatria.pl/forum/zwolnienie-lekarskie-l4-krok-po-kroku-pomoc/watek/1469699/1.html#p1469729https://www.psychiatria.pl/forum/zwolnienie-lekarskie-l4-krok-po-kroku-pomoc/watek/1469699/1.html Zwolnienie lekarskie L4 krok po kroku-POMOC GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
Z tego co się orientuję, choć pewien nie jestem być może rzeczywiście jest takowy obowiązek, ale wyłącznie w przypadku, gdy okres zwolnienia lekarskiego wynosi więcej niż 30 dni (na koniec podam podstawę prawną) - wtedy pracodawca jest zobowiązany, aby w godzinach pracy skierować taką osobę na badania kontrolne, aby stwierdzić jego zdolność do pracy. Nie dotyczy to okresów krótszych niż 30 - chociaż owszem pracodawca może zlecić wykonanie takowych badań, to nie ma takiego obowiązku, a przeprowadzić takowe można wyłącznie, gdy pracownik zgodzi się na takie badania i jeśli ten nie wyrazi zgody pracodawca nie ma prawa, aby zmusić go do przeprowadzenia takich badań.
Podstawa prawna dotycząca obowiązku badań lekarskich w przypadku zwolnienia trwającego dłużej niż 30 dni, mówi o tym bezpośrednio Art. 229 §2 Kodeksu Pracy (tylko najważniejszy fragment)
§ 2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Ponadto przy okazji warto wspomnieć, iż wszelkie koszty związane z przeprowadzaniem badań lekarskich pokrywa pracodawca i powinny odbywać się one w ramach godzin pracy za które przysługuje wynagrodzenie i pokrywane są również ewentualne koszty podróży do innej miejscowości, mowa o tym w tym samym art. w §3:
§ 3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.Ostatnia edycja:Nic nie zabija człowieka szybciej, niż jego własna głowa.
- https://www.psychiatria.pl/forum/zwolnienie-lekarskie-l4-krok-po-kroku-pomoc/watek/1469699/1.html#p1469730https://www.psychiatria.pl/forum/zwolnienie-lekarskie-l4-krok-po-kroku-pomoc/watek/1469699/1.html Zwolnienie lekarskie L4 krok po kroku-POMOC
Super ! Wielkie dzięki teraz już wiem co i jak !
Kuba N.
- GośćZaloguj się , aby dodać odpowiedź
- Nie chcę żyć
Witam od 16lat mam problemy z zdrowiem diagnoza to zaburzenia schizotypowe ale nie wiem czy jest...
- Psychoterapia online na NFZ
Czy wizyty u psychoterapeuty online są dostępne na NFZ?Czy wizyta online może...
- Choroba psychiczna u partnerki?
Witam,Szanowni Państwo z uwagi na tematykę większości postów oraz...
- Asperger i partner który przez niego odtrącił...
Cześć, zacznę może od początku. Mam stwierdzone zaburzenie rozwojowe...