Zaloguj
Reklama

Akrofobia, lęk wysokości - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zamyślenie
Fot. ojoimages
Zamyślenie
(4)
Reklama

Akrofobia, inaczej lęk wysokości to choroba, która uniemożliwia przebywanie na dużych i bardzo dużych wysokościach (balkon, w górach, lot samolotem, ćwiczenia na drabinkach a nawet siedzenie na wyższym krześle). Związane jest to z obawą przed upadkiem i doznaniem w związku z tym poważnego uszczerbku na zdrowiu. Może się pojawić już na samą myśl o przebywaniu na tych wysokościach. Co ważne, osoba chora może oglądać programy, filmy, zdjęcia, grać w gry, w których akcja toczy się na dużej wysokości. Choroba ta dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, może pojawić się w każdym wieku.

Objawy i przebieg akrofobii

W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wytłumaczyć, skąd bierze się lęk wysokości (akrofobia), choć badania naukowe, wskazują, iż: posiadamy wrodzony już lęk wysokości związany jest on z traumatycznymi doświadczeniami w życiu, wiąże się z ciężkimi wypadkami w dzieciństwie (upadek z wózkach, schodów, huśtawki itp.) wpływ ma na to psychika ludzka (tutaj zdania są podzielone) wpływ ma na to zależność pomiędzy równowagą (ucho środkowe) a narządem wzroku (tym co postrzegamy) Do dziś trwają badania, których zadaniem jest wykazanie, co jest przyczyną pojawienia się lęku wysokości. Być może w przyszłości uda nam się odpowiedzieć na to pytanie.

Wśród objawów lęku wysokości wymieniamy najczęściej:

 • Odczuwanie niepokoju
 • Pojawienie się duszności i problemów z oddychaniem (złapaniem powietrza)
 • Pocenie się (dłonie)
 • Początkowo lekkie, później silne drżenie kończyn dolnych
 • Uczucie „miękkości” nóg
 • Zawroty głowy
 • Bóle głowy
 • Przyspieszona akcja serca ü Ściskanie w klatce piersiowej
 • Ogromny lęk
 • Strach przed upadkiem
 • Strach przed śmiercią

Objawy są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. Nie ma możliwości zbagatelizowania lęku przed wysokością i nigdy nie ustępuje on sam. Osoby chorej nie można zmuszać do przebywania na dużej wysokości, gdyż objawy mogą się nasilić i stanowić zagrożenie zdrowia. W sytuacji gdy przestajemy sami sobie radzić z problemem lęku wysokości koniecznym jest udanie się do psychologa oraz psychoterapeuty.

Leczenie lęku wysokości

Diagnoza lęku wysokości nie stanowi w większości przypadków większego problemu. Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu bądź środka farmakologicznego na wyleczenie tej choroby. Jest to proces długotrwały a w niektórych przypadkach nie przynosi pożądanych skutków. Kluczową rolę odgrywa pomoc ze strony rodziny, psychoterapia oraz ćwiczenia (np. wychodzenie na balkon, który posiada balustradę, patrzenie przez okno z dużych wysokości, obecność zaufanej osoby gdy jesteśmy na dużej wysokości i wiele innych).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

 1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
 2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 
 3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
 4. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze