Zaloguj
Reklama

Alkohol a cukrzyca

Autorzy: lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Badanie poziomu cukru
Fot. Shutterstock
Badanie poziomu cukru
(4)
Reklama

Alkohol hamuje glukoneogenezę, czyli zdolność wątroby do produkcji glukozy. Co prawda wątroba może nadal uwalniać glukozę w formie glikogenu, ale gdy ten zapas ulegnie wyczerpaniu to dojdzie do hipoglikemii. Taka sytuacja będzie trwać dopóki wątroba nie poradzi sobie z całkowitym rozłożeniem spożytego alkoholu.

Alkohol a cukrzyca - Objawy i przebieg

Jeśli występują u Ciebie drżenia, drażliwość, głód, nudności, kołatanie serca, niepokój, zimne poty, cierpnięcie ust, palców czy języka to jest to sygnał ostrzegawczy od Twojego organizmu, że stężenie glukozy we krwi obniżyło się. Zwykle hipoglikemia jest przykrym doświadczeniem, co wynika z gorszego funkcjonowania mózgu przy takich stężeniach glukozy.

Chorujący na cukrzycę musi zachować "trzeźwość umysłu" aby odpowiednio dopasować dawki insuliny, a spożycie alkoholu wyraźnie zaburza jasność postrzegania.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Dorośli chorujący na cukrzycę mogą spożywać umiarkowane ilośc alkoholu w trakcie posiłku. Limit dzienny to odpowiednik jednego drinka dla kobiet i dwóch dla mężczyzn.

Zawsze w trakcie spotkań towarzyskich chory powinien mieć przy sobie opaskę informującą o chorobie lub identyfikator, aby w razie utraty przytomności otoczenie mogło odpowiednio zareagować.

Alkohol a cukrzyca - Leczenie

W czasie spożywania alkoholu chory na cukrzycę powinien jeść coś co zawiera długo działające węglowodany, gdyż ryzyko hipoglikemii przeciąga się na następny dzień.

Jeśli u osoby chorującej na cukrzycę występują drgawki lub jest ona nieprzytomna należy podać jej zastrzyk glukagonu i skontaktować się z lekarzem.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Cukrzyca typu 1 u dzieci, mlodzieży i dorosłych; Ragnar Hanas, rozdział 28

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze