Zaloguj
Reklama

Brak pewności siebie u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Bliźniaczki grające w szachy
Fot. medforum
Bliźniaczki grające w szachy
(3)
Reklama

Niewielka część rodziców zdaje sobie sprawę, z faktu, że pewność siebie naszej pociechy jest kluczową kwestią w jej prawidłowym rozwoju, osiąganiu celów czy życiu w poczuciu stabilizacji. Wielu z nas nie zauważa, że nasze dziecko ma problemy z poczuciem własnych wartości- zakłada, że jego zachowanie wynika z jego charakteru. Jakie są najczęstsze przyczyny braku pewności siebie u dzieci? Czy mają na to wpływ rodzice, dziadkowie oraz rówieśnicy?

Objawy i przebieg braku pewności siebie u dzieci

Dlaczego dzieci tracą swoją pewność ?


Pewność siebie u dziecka, stanowi bardzo ważną kwestię w jego życiu. Przekonania na temat tego kim jesteśmy, jak należy zachowywać się w grupie rówieśników, różnych miejscach czy jak osiągać zamierzone przez siebie cele kształtują się już we wczesnym dzieciństwie. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż adekwatna samoocena naszej pociechy daje mu szanse w przyszłości na realizowanie swoich marzeń, założeń oraz celów.

Z poczucia własnej wartości wynika między innymi zaufanie do samego siebie ale także i do swoich możliwości. Dzieci, które nie wierzą w siebie są niepewne, boją się jakichkolwiek wyzwań, nowości, są nieśmiałe i bardzo ciężko znoszę porażki. Nie ulega wątpliwości, że o braku pewności siebie mogą mówić dzieci, których rodzice nie okazują im miłości, czasu, zrozumienia i akceptacji.  Ważną kwestią jest to, czy rodzice mobilizowali dziecko i pomagali mu w poznawaniu świata, czy cały czas powtarzali, żeby “uważało” bo to co robi, gdzie idzie itp. jest niebezpieczne, niepewne czy szkodliwe. 

Brak pewności siebie u dzieci, w dużej mierze jest przyczyną rodziców. Pamiętajmy zatem o tym, by nasze pociechy rozwijały się na pewne siebie, ambitne i wierzące w siebie. To pomoże im sprawnie funkcjonować w życiu dorosłym.

 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Castanyer Mayer-Spiess O., Jak docenić samego siebie? Asertywność jako wyraz zdrowej samooceny, „eSPe”, Kraków 2002, ISBN 83-89167-50-6.


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze