Zaloguj
Reklama

Choroba Huntingtona - objawy, diagnostyka, leczenie choroby

Szpital psychiatryczny
Fot. ojoimages
Szpital psychiatryczny
(3)
Reklama

Choroba Huntingtona, inaczej pląsawica Huntingtona zaliczana jest do chorób o podłożu neurodegeneracyjnych, szybko postępujących chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Jej nazwa pochodzi od nazwiska jej odkrywcy- Georga Huntingtona. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie.
 

Objawy i przebieg choroby huntingtona

Wykazano, iż choroba Huntingtona może pojawić się w następstwie m.in. zaburzeń autoimmunologicznych, stanów zapalnych, chorób o podłożu genetycznym a także innych. Słowo pląsawica określa ruchy mimowolne, które prezentują płynny, synchroniczny, taneczny ruch. Przebieg choroby jest indywidualny dla każdego pacjenta i nie można go jednoznacznie przewidzieć.


Początkowo mogą być delikatne i nie zakłócać normalnego funkcjonowania osoby chorej, z czasem ich natężenie i częstość może przybierać na mocy. Wtedy osoba chora nie jest w stanie samodzielnie i sprawnie funkcjonować.


Wśród objawów klinicznych zauważa się nie tylko neurologiczne ale także natury psychicznej, pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenia koordynacji ruchowej, problemy z koncentracją, planowaniem, kojarzeniem, silne wahania nastroju, depresja oraz delikatne ruchy mimowolne.

Co ważne osoba dotknięta tą chorobą ma problemy z planowaniem czynności i ich wykonywaniem, z czasem pojawia się agresja, nadpobudliwość oraz zachowania psychotyczne. Wraz z rozwojem choroby pacjent wymaga 24- godzinnej opieki i kontroli ze strony opiekuna.

Pojawiają się problemy z wykonaniem najprostszych czynności, nietrzymanie moczu i stolca, silniejsze zaburzenia psychiczne a nawet otępienie. Bardzo często chory ma problemy z przyjmowaniem pokarmów.
 
 

Leczenie choroby huntingtona

Diagnostyka choroby wymaga specjalistycznych badań genetycznych oraz wywiadzie rodzinnym i potwierdzenie objawów charakterystycznych dla tej choroby.


W chwili obecnej stosowane jest jedynie leczenie objawowe choroby Huntingtona. Leki podawane są na złagodzenie ruchów mimowolnych, zaburzeń emocjonalnych (depresja, agresja, nadpobudliwość), sztywności mięśni, zaburzeń ruchowych i inne. Nie istnieje leczenie przyczynowe.

Bardzo ważną role odgrywa także opieka nad osobą chorą, regularne podawanie leków, wizyty kontrolne lekarskie, ćwiczenia oraz odżywianie i dbanie o higienę osobistą chorego.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze