Zaloguj
Reklama

Choroby tikowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Współautorzy: doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Oko
Fot. Pantherstock
Oko
(3)
Reklama

Choroby tikowe to schorzenia o podłożu neurologicznym, w których charakterystycznym, widocznym objawem są tiki. Tiki są to czynności stereotypowe, przymusowe, ciągle powtarzające się. Choroba ta występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Objawy i przebieg chorób tikowych

Tiki dzielą się na: proste, złożone, ruchowe, czuciowe oraz głosowe. Leczenie w większości przypadków wymaga zastosowania środków farmakologicznych.

Przyczyną powstawania tików są – jak wykazano – czynniki genetyczne (dziedziczne), fizjologiczne oraz anatomiczne mózgu czy środowiskowe. Kluczową rolę odgrywają także zaburzenia w przekaźnictwie neuronalnym. Tiki zaliczane są do czynności przymusowych, powtarzających się, których nie można kontrolować. Tiki dzielimy na proste, a także złożone.

Można je także podzielić na:

 • tiki czuciowe – różnego rodzaju odczucia w częściach ciała,
 • tiki ruchowe – ruchy kończyn, marszczenie czoła, mruganie oczami, klaskanie, podskakiwanie, kopanie, wymachiwanie rękoma, przewracanie oczami, sine ruchy głową,
 • tiki głosowe – mocne oddychanie, mlaskanie, chrząknięcia, śmiech, wzdychanie, parskanie.

Tiki mogą przybierać różną częstość oraz długość trwania. Mogą pojawiać się pojedynczo i bardzo sporadycznie, przez co nie utrudniają normalnego funkcjonowania, ale także bardzo często i z dużym nasileniem, co uniemożliwia normalne życie.

Badania naukowe oraz obserwacja pacjentów wykazały, iż tiki bardzo często wywoływane są przez różnego rodzaju napięcia oraz sytuacje stresujące. Pacjenci mogą na pewien czas zredukować częstotliwość występowania tiku, ale niestety po pewnym czasie pojawia się on najczęściej ze zdwojoną siłą. Nigdy nie należy bagatelizować pierwszych pojawiających się tików u dziecka, a zwłaszcza tych, które się regularnie powtarzają. Konieczna jest wizyta u lekarza (neurolog).
 

Leczenie chorób tikowych

Leczenie choroby tikowej

W leczeniu choroby tikowej o łagodnym przebiegu nie stosuje się farmakoterapii, w przypadku bardzo ciężkiego jej przebiegu farmakoterapia jest konieczna. Stosowane są narkoleptyki, których rolą jest wyciszanie tików i umożliwienie normalnego funkcjonowania w ciągu dnia.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

 1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
 2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
 3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
 4. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.
 5. Jarema M., Rabe-Jabłońska J., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
 6. Namysłowska I., Psychiatria Dzieci i młodzieży., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
   

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze