Ciąża i bezsenność - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Problemy z zasypianiem, częste budzenie się powodujące w rezultacie brak odpowiedniej ilości snu doprowadzające do nadmiernego zmęczenia, pojawiające się najczęściej w III trymestrze ciąży.
Objawy i przebieg bezsenności w czasie ciąży
Ciąża jest stanem, w którym sen odgrywa ważną rolę. Odpowiednia jego ilość w znacznym stopniu wpływa na prawidłową regenerację organizmu. Wraz z rozwojem ciąży coraz częściej pojawiają się zaburzenia snu objawiające się bezsennością. Zarówno powiększający się obwód brzucha jak również przyrost masy ciała mogą powodować trudności w przyjęciu dogodnej pozycji do spania utrudniając zasypianie.
W III trymestrze pojawia się również zwiększona częstość oddawania moczu, co spowodowane jest uciskiem ciężarnej macicy na pęcherz moczowy. Zmusza to ciężarną do częstego wstawania w nocy, co może zaburzać prawidłowy rytm snu powodując kłopoty z ponownym zaśnięciem.
Około 32 tygodnia ciąży znacznie bardziej odczuwalne są ruchy płodu. Są one niejednokrotnie tak silne i intensywne, że zakłócają nocny wypoczynek. Zaburzenia termoregulacji pojawiające się szczególnie pod koniec ciąży na skutek wzmożonej przemiany materii może powodować nagłe pocenie się, uderzenia gorąca lub uczucie zimna powodując nocne przebudzenia.
Bezsenność może mieć również podłoże psychiczne. Zbyt silne przeżycia emocjonalne w ciągu dnia, nadmierna troska o pomyślność ciąży i zdrowie dziecka czy też obawy o sprostanie nowym obowiązkom bardzo często utrudniają prawidłowe odprężenie umożliwiające bezproblemowe zaśnięcie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć bezsenność w czasie ciąży?
W przypadku poważnych problemów ze snem warto udać się po poradę do lekarza prowadzącego. Udzieli on wielu wskazówek, które z pewnością będą pomocne w radzeniu sobie z tym problemem. W sporadycznych przypadkach przepisze on odpowiednie leki, które będą bezpieczne zarówno dla matki jak i dla płodu.
Leczenie bezsenności w czasie ciąży
Aby zasypianie nie było problemem warto nauczyć się prawidłowego odprężania polegającego na całkowitym wyciszeniu. Spacer na świeżym powietrzu, relaksacyjna kąpiel, dobrze wywietrzone pomieszczenie czy czytanie książki z pewnością ułatwią zaśnięcie.
Należy także unikać stresujących sytuacji za dnia. Czasami wypicie kilku łyków ciepłego płynu powoduje odprężenie i senność. Jeżeli bezsenność spowodowana jest częstymi przebudzeniami związanymi z koniecznością oddania moczu należy wieczorem ograniczyć ilość wypijanych płynów.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.