Zaloguj
Reklama

Cyklotymia, dystymia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Waldemar Kryszkowski
Puzzle
Fot. medforum
Puzzle
(3)
Reklama

Wymienione zaburzenia mają wiele cech wspólnych, ale nie brakuje także występujących między nimi różnic. Oba wyżej wspomniane zaburzenia charakteryzują się małym nasileniem objawów. Dystymia nazywana jest „małą depresją”. Cyklotymię można z kolei potraktować jako „małą” chorobę afektywną dwubiegunową. 

Objawy i przebieg cyklotomii i dystymii

Częstość występowania obu jednostek jest podobna i wynosi 3-6 % (dane z literatury niejednoznaczne). Rozpoznanie dystymii następuje zazwyczaj w pierwszej lub drugiej dekadzie życia, cyklotymii – w drugiej lub trzeciej. Zaburzenia te dezorganizują życie społeczne, wiążą się często z nadużywaniem alkoholu. Są czynnikiem ryzyka wystąpienia zaburzeń psychicznych: dystymia - depresji, cyklotymia – choroby afektywnej dwubiegunowej.

Jak wspomniano wcześniej, pomiędzy wymienionymi jednostkami istnieją także liczne różnice. Należy do nich przede wszystkim podejście terapeutyczne. W przypadku leczenia dystymii postępowanie zbliżone jest do farmakoterapii depresji. Warto wspomnieć, że dawki leków muszą być stosunkowo duże, dlatego należy wybierać preparaty o małych objawach niepożądanych. W przypadku cyklotymii lekami z wyboru są stabilizatory nastroju (nie potwierdzono przewagi któregoś z nich). Dopełnieniem farmakoterapii jest psychoterapia, stosowana zarówno w przypadku dystymii, jak i cyklotymii.

Dystymię odróżnia od depresji także przewlekły przebieg – dla rozpoznania dystymii potrzebny jest minimum dwuletni okres występowania objawów (podobne kryterium stosuje się do cyklotymii).
Współwystępowanie zaburzeń dystymicznych i depresji nazywa się podwójną depresją (double depression).

Wymienione zaburzenia jeszcze niedawno były uważane za zaburzenia osobowości, obecnie znajdują się w grupie zaburzeń afektywnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć cyklotomię i dystymię

Kontakt z lekarzem wskazany, gdy objawy wpływają negatywnie na funkcjonowanie.

Leczenie cyklotomii i dystymii

brak

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze