Zaloguj
Reklama

Depresja męska a kobieca

Autorzy: Anna Góra
Depresja
Fot. shutterstock
Depresja
(3)
Depresja męska a kobieca
Reklama

Wbrew powszechnym opiniom choroba ta może dawać inne objawy w zależności od płci. Kobiety swą chorobę przeżywają bardziej „do wewnątrz”, cierpią z powodu bardzo przykrych stanów emocjonalnych, które mogą powodować nagłe wybuchy płaczu.

Depresja męska a kobieca - Objawy i przebieg

Mężczyźni zaś częściej skarżą się na rozdrażnienie, które wyładowują na zewnątrz w postaci wybuchów gniewu i agresji; często uciekają w aktywności potencjalnie niebezpieczne, jak alkohol czy hazard. O ile kobiety mają często poczucie winy z powodu własnego stanu, o tyle mężczyźni wstydzą się go, chcąc jak najszybciej się z niego uwolnić.

Zdarza się również, że panowie nie potrafią dokładnie określić swoich uczuć – obniżony nastrój łatwo przechodzi w drażliwość i wybuchowość.

Takie objawy sprawiają, że trudniej rozpoznać chorobę, w związku z czym panowie nie zwracają się po fachową pomoc. Jeśli już się to zadzieje - trudniej im przyjąć do wiadomości diagnozę. Jest to o tyle niebezpieczne, że nieleczona depresja może prowadzić do samobójstwa, a jak pokazują statystyki – mężczyźni są zdecydowanie bardziej skuteczni w odbieraniu sobie życia od kobiet.

Co roku na całym świecie z powodu depresji traci życie około miliona osób, a ponad 20 razy tyle podejmuje próbę samobójczą .

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze