Zaloguj
Reklama

Depresja poporodowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Odpoczynek w ciąży
Fot. ojoimages
Odpoczynek w ciąży
(5)
Reklama

Termin „depresja poporodowa” w dzisiejszych czasach stał się bardzo popularny, ponieważ coraz częściej dotyka młodych matek. Epizod ten ma miejsce najczęściej dwa miesiące po narodzinach dziecka. Bardzo ważne jest rozróżnienie depresji poporodowej od wahań nastroju, przygnębienia, rozdrażnienia czy syndromu baby blues. Objawy depresji poporodowej z czasem ulegają nasileniu,
 rozwijają się, postępują i niestety nie ustępują same. W większości przypadków choroba ta nie jest w ogóle rozpoznawalna oraz właściwie leczona. Stan ten bardzo silnie wpływa na całą rodzinę, jej normalne funkcjonowanie i samą chorą.
 

Objawy i przebieg depresji poporodowej

Co robić gdy podejrzewamy depresje poporodową?


Depresja poporodowa może dotknąć kobietę w każdym wieku.

Ważne jest by zgłosiła się do lekarza. Większość kobiet nie zgłasza się do lekarza a wynika to najczęściej z:

 

 • tego, iż kobiety dotknięte depresją poporodową nie są świadome swojej choroby
 • nie rozumieją choroby, która je dotknęła
 • boją się odizolowania do dziecka,
 • boją się potraktowania jak osoby chore psychicznie, niezrównoważone, agresywne przez najbliższe otoczenie


Zdarzają się przypadki, iż osoba chora nie wiem do kogo ma się zgłosić, z kim porozmawiać o swoim problemie i nie do końca jest świadoma tego co się z nią dzieje i skąd to wynika. Warto wtedy skontaktować się z lekarzem prowadzącym bądź ginekologiem a następnie udać do psychologa oraz psychoterapeuty. Nie należy bagatelizować swojego stanu i czekać aż sytuacja sama uleganie zmianie.

Czynniki mogące wywołać depresję poporodową?


Wyodrębniono czynniki, które mogą wywołać depresję poporodową. Zaliczamy do nich czynniki:

 • Biologiczne i biochemiczne- do tych czynników zaliczamy te, które związane są z budową oraz pracą ośrodkowego układu nerwowego (OUN) a są to hormony i ich odpowiedni poziom oraz neurotransmitery (neuroprzekaźniki). Matki, które niedawno urodziły dzieci przetwarzają negatywne emocje inaczej niż pozostałe a co ważne u matek z depresją poporodową występuje obniżona aktywność w obrębie lewej grzbietowo-przyśrodkowej kory przedczołowej i negatywny związek między nasileniem dolegliwości a aktywnością lewego ciała migdałowatego.
 • Społeczne, psychospołeczne
 • Cechy psychiczne, psychiatryczne - wykazano, iż kobiety, które w okresie przed ciążą i w trakcie jej trwania miały epizody zaburzeń nastroju, przygnębienia lub te z afektywna chorobą dwubiegunową mogą po poradzie doświadczyć epizodów depresji poporodowej.
 • Czynniki związane z przebytą już ciążą i porodem
 • Sytuacja życiowa kobiety odgrywa również znaczącą rolę gdy mówimy o depresji poporodowej. Każda sytuacja stresująca, leki, niepewność, wszelkie zmiany życiowe w trakcie ciąży oraz w okresie poporodowym mogą mieć wpływ na rozwój depresji poporodowej, gdyż wpływają na stan psychiczny.
 • Predyspozycje psychiczne - kobiety, które miały problemy z zajściem w ciążę, przeżyły poronienia, poród martwego dziecka, trudny przebieg ciąży lub bardzo ciężki, długi, skomplikowany i męczący poród w szczególności narażone są na rozwój depresji poporodowej, gdyż w trakcie ciąży i porodu koncentrują się na przeszłości. Czasem kobiety w trakcie ciąży, zamartwiają się, iż urodzą dziecko chore bądź niepełnosprawne, ze coś dziecku stanie się w trakcie ciąży czy to, iż nie spełnią się w roli matki.
 • Dojrzałość emocjonalna - zdarzają się sytuacje, iż kobieta nie jest po prostu gotowa do tego by nią zostać, stąd nie potrafi odnaleźć się w sytuacji, która ją spotkała.
 • Sytuacja finansowa oraz relacje z rodzina oraz znajomymi- kobiety, które mają wsparcie ze strony partnera, rodziny i bliskich czuja się komfortowo, bezpiecznie i pewnie. Stan te wpływa bardzo dobrze na samopoczucie kobiety. W sytuacji gdy kobieta takiego wsparcia nie ma, czuje się samotna, wystraszona, nie pewna siebie i swoich możliwości a to sprzyja rozwijaniu się zaburzeń a nawet nasila ich objawy.


Terapia i leczenie depresji poporodowej


Depresja poporodowa często bywa nie leczona co jak się okazało może prowadzić do bardzo trwałych zmian w jej psychice, życiu partnerskim i rodzinnym kobiety.


Wiele kobiet nie szuka pomocy specjalisty a jak okazuje się różne terapie mogłyby im bardzo pomóc. Szczególna rolę odgrywa tutaj rodzina i bliscy znajomi a także specjalistyczna opieka lekarska nad kobietami, odpowiednie leczenie oraz zaspokajanie ich potrzeb.

Kobietom ciężarnym należy nakreślić, czym jest depresja poporodowa, jak należy postąpić w sytuacji gdy zauważamy u siebie niepokojące objawy, co należy zrobić i czy można sobie pomóc (edukacja matek).
 

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

 1. „O depresji w ciąży i po porodzie” I. Koszewska, I. Namysłowska, Wyd. Lek. PZWL, 2010.
 2. Wisner K.L., Peindl K.S., Gigliotti T., Hanusa B.H. (1999) Obsessions and compulsions in women with postpartum depression. Journal of Clinical Psychiatry, 60, s.176-80.
 3. Pitt B. (1973) "Maternity Blues". British Journal of Psychiatry, 122, s. 431-433.
   

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze