Zaloguj
Reklama

Elektrowstrząsy - czy trzeba się ich obawiać?

Autorzy: dr Agnieszka Piróg-Balcerzak
Pacjent w szpitalu
Fot. ojoimages
Pacjent w szpitalu
(3)
Reklama

Elektrowstrząsy (EW) to jedna z metod leczniczych stosowanych w psychiatrii. Wskazaniami do zastosowania tych zabiegów są ciężkie depresje i ostre (tzw. śmiertelne) katatonie.

Elektrowstrząsy - Objawy i przebieg

Zastosowanie i przebieg: Leki przeciwdepresyjne są podstawową metodą leczenia w depresji, istnieją jednak sytuacje, gdy elektrowstrząsy są metodą z wyboru. Są to przypadki bardzo głębokich depresji z nasilonymi tendencjami samobójczymi, depresje z masywnymi urojeniami depresyjnymi, przypadki bardzo nasilonych tzw. ostrych manii oraz groźne objawy katatoniczne.

Przed rozpoczęciem zabiegów wykonywane są badania dodatkowe a ostatecznej kwalifikacji do leczenia dokonują internista i anestezjolog. Elektrowstrząsy wykonuje zespół składający się z psychiatry, anestezjologa i pielęgniarki. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, zwiotczeniu.

Przeprowadza się 4-12 zabiegów w czasie kuracji, dwa-trzy zabiegi w tygodniu. Po ich zakończeniu zleca się leki w zależności od choroby podstawowej. Może wystąpić podwyższenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie rytmu serca, bóle głowy, bóle mięśniowe, nudności. Najczęściej występującymi objawami niepożądanymi są krótkotrwałe zaburzenia świadomości i przejściowe pogorszenie pamięci.
Zastosowanie leczenia elektrowstrząsami wymaga pisemnej zgody pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

nie dotyczy

Elektrowstrząsy - Leczenie

brak

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Kalinowski A.: Elektrowstrząsy - wciąż użyteczna metoda leczenia. Terapia 2003; 11: 16-18.
  2. Bilikiewicz A., Pużyński S., Rybakowski J., Wciórka J.: Psychiatria

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze