Zaloguj
Reklama

Fobia specyficzna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Agnieszka Piróg-Balcerzak
Biblioteka
Fot. ojoimages
Biblioteka
(4)
Reklama

Fobia to jedno z zaburzeń lękowych. Osoby z fobią przeżywają lęk przed konkretną, często wysoce specyficzną sytuacją i w związku z tym unikają jej.

Objawy i przebieg fobii specyficznej

Fobia specyficzna to stan, w którym muszą współistnieć następujące elementy:

  1. Nieracjonalna,silna obawa przed określoną sytuacją,
  2. Silne napięcie występujące w takiej sytuacji,
  3. Czynne unikanie takiej sytuacji.

Gdy dana sytuacja nie powoduje unikania wówczas nie rozpoznaje się fobii, mówi się wtedy jedynie o irracjonalnych obawach.

Fobie występują częściej u kobiet. Z reguły pojawiają się w dzieciństwie lub wczesnym okresie dorosłości.Część fobii ma prawdopodobnie podłoże ewolucyjne (np. fobia zwierząt, środowiska naturalnego, krwi). Część z kolei podłoże środowiskowe, uwarunkowane przeżyciem określonej, zagrażającej tej osobie lub jej bliskim sytuacji (są to tzw fobie sytuacyjne).

Rozpowszechnienie różnych fobii swoistych jest duże. Większość osób nie leczy się z ich powodu o ile nie powodują znacznego upośledzenia funkcjonowania. W takich wypadkach fobie mogą się wówczas utrzymywać przez wiele lat.

Leczenie fobii specyficznej

W leczeniu fobii stosuje się przede wszystkim psychoterapię. Najskuteczniejsze są techniki behawioralne (czyli stopniowa ekspozycja na sytuację wywołującą lęk) i techniki poznawcze. Włącza się również leki przeciwdepresyjne. Z pewnością lepiej rozpocząć terapię wcześniej, zanim unikanie spowoduje znaczne zakłócenie funkcjonowania społecznego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze