Zaloguj
Reklama

Gruczolak przysadki mózgowej - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Czaszka
Fot. ojoimages
Czaszka
(3)
Reklama

Gruczolak to guz tkanki gruczołowej, zaliczany do niezłośliwych. W przypadku gruczolaków zwraca się szczególną uwagę na hormon, który w danej sytuacji wydziela objęty chorobą gruczoł. Przysadka mózgowa to bardzo ważny gruczoł wydzielania wewnętrznego organizmu, położona jest w tzw. siodełku tureckim.

Objawy i przebieg gruczolaka przysadki mózgowej

Gruczolak przysadki mózgowej to guz nie dający przerzutów, niegroźny, który może być większy- makrogruczolak (średnica ok. 10mm) bądź mniejszy- mikrogruczolak (średnica mniejsza niż 10mm).

W ocenie guza zwraca się uwagę na położenie guza, jego wielkość a także na rodzaj wydzielanej substancji. Na tej podstawie gruczolaka przysadki mózgowej klasyfikujemy na: prolaktynowy, kortykotropinowy, tyreotropinowy oraz hormonu wzrostu. Warto wspomnieć, iż guzy mogą obejmować gruczoły nieczynnie hormonalnie.

Gruczolaki przysadki mózgowej mogą przez bardzo długi czas nie dawać objawów. Pierwsze dolegliwości obejmują najczęściej okolice nerwu wzrokowego. Pojawiają się problemy z widzeniem, ucisk w okolicy oczu, ograniczenie pola widzenia itp. Dodatkowo bardzo często pojawiają się w pierwszym etapie lekkie, w kolejnych bardzo silne bóle głowy oraz zawroty głowy. Pacjent z powyższymi objawami po przeprowadzonym wywiadzie powinien zostać zbadany okulistycznie, neurologicznie ale także endokrynologicznie.

Koniecznym jest wykonanie badań laboratoryjnych oraz badań obrazowych (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). Neurolog przeprowadzi szczegółowe badanie neurologiczne. Niektóre guzy nie wymagają leczenia chirurgicznego inne są usuwane operacyjnie, głownie w sytuacji gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi pacjentowi korzyści.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
     

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze