Hipochondria, hipochondrycy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Hipochondria to przesadne zajmowanie się stanem swojego zdrowia, odczuwanie dolegliwości, które nie są potwierdzane w badaniu internistycznym.
Objawy i przebieg hipochondrii
Hipochondria może występować w różnych chorobach i zaburzeniach psychicznych. Najczęściej u pacjentów rozpoznaje się „zaburzenie hipochondryczne”, które jest jednym z zaburzeń nerwicowych, ale hipochondria może występować również w depresji lub schizofrenii.
W hipochondrii dana osoba obawia się, że występuje u niego jedna lub kilka ciężkich chorób somatycznych, stale mówi o nich i ich objawach, czujnie „obserwuje” różne doznania płynące z ciała i interpretuje je jako objaw choroby.
Często podejmuje różne badania diagnostyczne, szuka lekarza, który potwierdzi jego przypuszczenia. Takie postępowanie upośledza funkcjonowanie społeczne, zawodowe i rodzinne danej osoby. Część osób dzięki swoim objawom manipuluje innymi osobami wykorzystując status „osoby cierpiącej”. U tych osób rozpoznawane jest zaburzenie hipochondryczne a główna metodą leczenia jest psychoterapia.
W przypadku objawów hipochondrycznych występujących w depresji lub w schizofrenii (wtedy przekonania dotyczące choroby są „dziwaczne”, np. mówiące o zniekształceniu ciała, odrażającym wyglądzie) wdraża się leki zależne od choroby podstawowej czyli leki przeciwdepresyjne lub leki przeciwpsychotyczne. We wszystkich przypadkach ważny jest jak najszybszy kontakt ze specjalista psychiatrą i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.