Zaloguj
Reklama

Koronawirus a depresja

Depresja wśród kobiet
Fot. panthermedia
Depresja wśród kobiet
(0)
Reklama

Trwająca wciąż pandemia COVID-19 niesie za sobą wiele różnych następstw – dotyczą one aspektów gospodarczych, społecznych, jak i zdrowotnych. Lekarze zwracają uwagę przede wszystkim na ostatnie z wymienionych i podkreślają, że obecnie coraz więcej osób zaczyna borykać się m.in. z rozmaitymi zaburzeniami psychicznymi. Jednym z nich może być depresja, którą z koronawirusem łączy niestety bardzo dużo.

Objawy i przebieg przy koronawirusie i depresji

Związane z koronawirusem zwiększenie częstości występowania zaburzeń depresyjnych tłumaczyć można na kilka sposobów. Trudne dla ludzkiej psychiki są wciąż obowiązujące, mniej czy bardziej uciążliwe obostrzenia, ale i obawy dotyczące ryzyka zachorowania (przez siebie samego czy członków rodziny) czy lęk przed utratą pracy. Depresji sprzyjać może również konieczność pozostawania w czterech ścianach ze względu na kwarantannę czy izolację. Ostatecznie coraz więcej osób zauważa u siebie objawy, które mogą sugerować właśnie zaburzenia depresyjne.

Zazwyczaj podstawowym, kojarzonym z depresją objawem jest obniżenie nastroju i rzeczywiście, u większości pacjentów problem objawia się m.in. właśnie tą dolegliwością. Warto tutaj jednak podkreślić, że pacjent z depresją może również stawać się drażliwy, jak i miewać nasilone nawet wahania nastroju – tak dziać się może w szczególności u młodszych pacjentów, czyli u dzieci i nastolatków.

Poza obniżeniem nastroju, o depresji świadczyć mogą również i inne objawy, takie jak:

 • uczucie ciągłego przygnębienia,
 • brak motywacji do działania,
 • uczucie ciągłego zmęczenia,
 • anhedonia (oznaczająca to, że pacjent przestaje odczuwać radość – nie cieszą go nawet te rzeczy, które wcześniej stanowiły jego pasję),
 • poczucie braku sensu w życiu,
 • zaburzenia snu (które mogą przybierać postać zarówno nadmiernej senności w ciągu dnia, jak i bezsenności),
 • zaburzenia apetytu (pacjent może zarówno zjadać zdecydowanie mniej, jak i mieć wzmożony apetyt),
 • problemy z koncentracją i z zapamiętywaniem,
 • niska samoocena,
 • nieuzasadnione poczucie winy,
 • myśli i zamiary samobójcze.

 

Kiedy udać się do lekarza przy koronawirusie i depresji

Przemijające poczucie smutku czy okresowy brak energii przytrafiać się mogą każdemu. Warto tutaj jednak podkreślić, że wtedy, gdy wymienione powyżej objawy utrzymują się przez minimum dwa tygodnie, możliwe staje się już rozpoznanie depresji. Wtedy, gdy pacjent czy jego bliscy zauważą niepokojące dolegliwości, nie ma na co czekać – im wcześniej potrzebującej osobie udzielona zostanie odpowiednia pomoc, tym większe szanse na to, że szybciej uda się uzyskać poprawę jej stanu zdrowia.

Do psychiatry warto udać się wtedy, gdy mija czas, a potencjalne objawy depresji nie mijają. W sytuacji, gdy stan pacjenta jest ogólnie stabilny, można oczekiwać na wizytę u lekarza. Inaczej jest już jednak wtedy, gdy człowiek zaczyna przejawiać zamiary samobójcze – rozważa, gdzie mógłby się powiesić czy zaczyna zbierać leki w celu ich późniejszego przedawkowania. W takich sytuacjach niezbędna jest natychmiastowa interwencja – w razie zagrożenia życia należy zgłosić się do najbliższej psychiatrycznej izby przyjęć.

 

Leczenie koronawirusa i depresji

W leczeniu depresji wykorzystywane są przede wszystkim dwie metody: farmakoterapia i psychoterapia. Pacjenci mogą jednak sami również mieć pewien wpływ na swój stan. Wtedy, gdy depresja pojawiła się u nich w powiązywaniu z trwającą pandemią COVID-19, warto starać się robić pewne rzeczy, które zmniejszą napięcie związane z sytuacją epidemiologiczną.

Pandemia doprowadziła do tego, że kontakty społeczne obecnie nie zawsze są wskazane. Mimo wszystko warto jednak dbać o relacje z innymi ludźmi – aby z nimi rozmawiać, nie trzeba przecież koniecznie się spotykać, możliwe są przecież videorozmowy z wykorzystaniem rozmaitych komunikatorów.

Wtedy, gdy doniesienia o narastających ilościach przypadków zakażeń COVID-19 wpędzają pacjenta w uczucie paniki, warto się od takich materiałów zdystansować – uważne śledzenie mediów raczej nie pomoże w pokonaniu uczucia niepokoju. Korzystne bywa również produktywne spędzanie czasu z domownikami – wbrew pozorom wspólne granie w gry planszowe czy oglądanie razem filmu naprawdę może doprowadzić do poprawienia nastroju wszystkich członków rodziny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze