Zaloguj
Reklama

Koszmary senne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Strach
Fot. Panthermedia
Strach
(3)
Reklama

Koszmarami sennymi nazywamy "złe, przerażające sny", występujące w czasie fazy REM snu, najczęściej w drugiej połowie nocy. Sporadyczne koszmarne sny są zjawiskiem normalnym. U niektórych dzieci koszmary senne są jednak poważnym problemem. Często występujące, przerażające sny, powodują wielokrotne budzenia w nocy, znaczne zmęczenie, napięcie i lęki utrudniające zasypianie w kolejnych nocach.

Objawy i przebieg koszmarów sennych

Koszmarne sny zaczynają się zwykle w wieku przedszkolnym - dotyczą wówczas co najmniej 10% wszystkich dzieci. W późniejszym wieku częstość ich występowania zmniejsza się. Koszmary senne często powodują przebudzenie się dziecka, które szybko odzyskuje świadomość i potrafi nawet ze szczegółami opowiedzieć swój sen. Jeżeli koszmary się powtarzają, dziecko często ma lęk przed ponownym zaśnięciem i potrafi zasnąć tylko razem z rodzicami. Koszmary senne nie są związane z jakimikolwiek zaburzeniami psychicznymi u dziecka. Wiadomo jedynie, że sprzyjają im stany przemęczenia i zwiększonego napięcia oraz stosowanie niektórych leków.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć koszmary senne?

Sporadyczne koszmary nie są niczym niezwykłym. Konsultacji z psychologiem lub psychiatrą dziecięcym wymagają natomiast nawracające koszmary senne i wyraźne objawy lękowe występujące u dziecka.

Leczenie koszmarów sennych

Najskuteczniejszą metodą opanowania koszmarów jest spokojne postępowanie. Nie należy zmuszać dziecka do opowiadania o treści snów, a jedynie umożliwić wyjawienie problemów i lęków jakie mogą występować u dziecka.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Dulcan MK, Martini DR, Lake M.: Psychiatria dzieci i młodzieży - wybrane zagadnienia. Wydawnictwo Medyczne Medipage, Warszawa 2003.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze