Zaloguj
Reklama

Leczenie depresji u dzieci i młodzieży

Wizyta z dzieckiem u psychologa
Fot. Shutterstock
Wizyta z dzieckiem u psychologa
(0)
Reklama

Choć problem ma dość duże rozpowszechnienie, niestety jest on stosunkowo często bagatelizowany – mowa o depresji u dzieci i młodzieży. Konsekwencje bagatelizowania stanu młodych osób mogą być z kolei wręcz tragiczne – nastolatkowie mogą nie tylko całkowicie zaniedbywać chociażby swoje obowiązki szkolne i domowe, ale nawet i podejmować próby samobójcze. Depresja u dzieci i młodzieży zdecydowanie wymaga więc leczenia – jakie metody wykorzystywane są jednak w leczeniu jednostki w tej grupie wiekowej?

Objawy i przebieg depresji u dzieci i młodzieży

Z depresją kojarzone są przede wszystkim obniżenie nastroju, anhedonia (utrata możliwości odczuwania szczęścia) i spadek ogólnej aktywności. Ogólnie u najmłodszych możliwe jest występowanie takich właśnie objawów zaburzeń nastroju, depresja u dzieci i młodzieży przebiega jednak zazwyczaj nieco inaczej niż zaburzenia depresyjne u osób dorosłych. U dzieci i nastolatków dość często zamiast wyraźnego obniżenia nastroju spotykana jest drażliwość oraz wahania nastroju.

Charakterystyczne dla depresji u dzieci i młodzieży bywa ich odizolowanie się od innych ludzi – niepokój powinno wzbudzać przede wszystkim to, gdy nastolatek wcześniej spędzający czas głównie w towarzystwie swoich znajomych nagle zaczyna zamykać się w swoim pokoju. Zwrócić tutaj należy uwagę również i na to, że czasami picie alkoholu czy palenie przez nastolatka papierosów wcale nie są wyrazem jego krnąbrności, a przejawem właśnie zaburzeń depresyjnych. Dziać się tak może ze względu na związane z zaburzeniami nastroju przekonanie, że dziecku nic już nie zaszkodzi, oprócz tego zażywanie narkotyków czy spożywanie alkoholu mogą wynikać ze złudnego przekonania, że używki pozwolą przyćmić odczuwany niepokój i przygnębienie.

Z depresją u dzieci i młodzieży dość często związane są także różne dolegliwości natury somatycznej – szczególnie często bywa to spotykane u najmłodszych pacjentów. Mogą oni skarżyć się np. na bóle brzucha czy głowy, których przyczyn nie udaje się stwierdzić pomimo przeprowadzenia bardzo nawet szerokiej diagnostyki.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć depresję u dzieci i młodzieży

Jednym z pytań, które pojawia się u rodziców podejrzewających depresję u swojego dziecka jest to, do kogo powinni oni udać się po pomoc. Uniwersalnej odpowiedzi w tym przypadku nie ma – swoje kroki skierować można do psychologa lub do psychiatry dziecięcego, warto tutaj jednak przypomnieć, że tak jak do psychologa konieczne jest posiadanie skierowania, tak już do psychiatry nie jest ono wymagane. Ogólnie należy wspomnieć, że najlepsze efekty leczenia depresji u dzieci i młodzieży uzyskuje się wtedy, gdy mały pacjent jest jednocześnie pod opieką psychologa i psychiatry.

Leczenie depresji u dzieci i młodzieży

W leczeniu różnych zaburzeń psychicznych wykorzystanie znajdują przede wszystkim dwie metody: psychoterapia oraz farmakoterapia. W przypadku depresji u dzieci i młodzieży istotna jest przede wszystkim pierwsza z wymienionych powyżej metod – oddziaływania terapeutyczne stanowić powinny podstawę leczenia zaburzeń depresyjnych u młodych pacjentów. Nie jest jednak tak, że w leczeniu depresji u dzieci i młodzieży leczenie farmakologiczne w ogóle nie jest wykorzystywane – stosowane jest ono przede wszystkim wtedy, gdy objawy depresji u dziecka czy nastolatka są bardzo nasilone i gdy w znaczącym stopniu utrudniają mu one funkcjonowanie. Różne farmaceutyki znajdują zastosowanie w leczeniu depresji u najmłodszych, najczęściej jednak wykorzystywanymi są środki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, takie jak np. sertralina czy fluoksetyna.

Warto tutaj wspomnieć o jeszcze jednym ważnym przede wszystkim dla rodziców aspekcie. Otóż od rozpoczęcia czy to psychoterapii, czy też farmakoterapii do pojawienia się pierwszych efektów leczenia mija pewien czas. Należy w związku z tym uzbroić się w cierpliwość – chociażby to, że dziecko przyjmuje leki przeciwdepresyjne od tygodnia, a jego stan w ogóle się nie zmienia, nie oznacza, że zalecone przez psychiatrę leki nie działają, efekty przyjmowania tego rodzaju środków zauważalne są zwykle po upływie około 2-4 tygodni.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Psychiatria dzieci i młodzieży. Red. I. Namysłowska. Wydawnictwo PZWL. Warszawa 2012.
Psychiatria. Red. M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska. Wydawnictwo. PZWL. Warszawa 2011.


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze