Zaloguj
Reklama

Leki przeciwdepresyjne i sposób ich działania

Tabletki
Fot. Panthermedia
Tabletki
(3)
Leki przeciwdepresyjne
Reklama

Leki przeciwdepresyjne, inna popularna nazwa antydepresanty, zaliczane są do środków/ leków psychotropowych. Stosowane są u pacjentów dotkniętych zaburzeniami depresyjnymi ale także u tych z zaburzeniami lękowymi czy między innymi nerwicami natręctw. Pacjenci mogą zażywać te leki w domu, pozostając pod opieką lekarską bądź na oddziałach szpitalnych. Leki przeciwdepresyjne mają szerokie działanie i wpływają na różne procesy w naszym mózgu. Dobór leku zależny jest od stanu pacjenta, podobnie jak czas trwania kuracji czy konieczność włączenia innych leków bądź terapii.

Leki przeciwdepresyjne - Objawy i przebieg

Sposób działania leków przeciwdepresyjnych

Leki antydepresyjne mają ogromny wpływ na łagodzenie stanów lękowych, wpływają na poprawę stanu samopoczucia osoby chorej, a co ważne u pacjentów, którzy wykazywali problemy z zasypianiem i mieli zaburzenia snu, stan ten ulega poprawie.

Antydepresanty, stosowane są w leczeniu niektórych stanów lękowych (lęk paniczny bądź społeczny) a także w sytuacjach zbyt silnego napięcia emocjonalnego. Zadaniem leków o działaniu antydepresyjnym jest zapobieganie nadmiernemu wychwytowi dwóch bardzo ważnych neuroprzekaźników (serotoniny oraz noradrenaliny) ze szczeliny synaptycznej.

Prawidłowe stężenie tych dwóch neuroprzekaźników ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu, a co za tym idzie na nasze samopoczucie, własną samoocenę, sposób radzenia sobie ze stresem i trudnościami stawianymi nam w życiu.

W chwili obecnej wyróżnia się trzy podstawowe grupy antydepresantów

Są to te należące do: inhibitorów monoaminooksydazy, inhibitory wychwytu zwrotnego monoamin oraz leki o działaniu receptorowym. Każdy z tych preparatów zażywany musi być pod ścisłą kontrolą lekarską i zgodnie z zaleceniami. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych, koniecznie należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze