Zaloguj
Reklama

Napady paniki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Mężczyzna w szafie
Fot. ojoimages
Mężczyzna w szafie
(5)
Reklama

Panika definiowana jest jako pojawiający się nagle, gwałtowny oraz nieoczekiwany wybuch bardzo silnego strachu. W większości przypadków wywołana jest wyolbrzymionym niebezpieczeństwem oraz zagrożeniem. Osoba w panice, nie zastanawia się nad swoim zachowaniem i działa pod wpływem emocji. Przyczyn paniki jest bardzo wiele i są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. Panika bardzo często bywa mylona z innymi chorobami.

Objawy i przebieg napadów paniki

W większości przypadków panikę powodują emocje, szczególnie strach, a co ważne jej powstawaniu szczególnie sprzyja m.in. bezradność, brak pomocy innych osób, zagubienie oraz chaos. Osoba będąca w panice nie myśli logicznie, kieruje nią strach i działanie czysto instynktowne.

Wśród przyczyn paniki wymienia się czynniki:

 • Fizyczne oraz fizjologiczne (np. bark pożywienia, bark wody, zmęczenie, lękliwość, depresja, niemożność odnalezienia się w danym miejscu, zgubienie się)
 • Inne indywidualne dla każdej osoby

Może ją wywołać konkretne miejsce, osoba, przedmiot. Nigdy nie należy bagatelizować napadu paniki, gdyż może on być bardzo niebezpieczny w skutkach. Człowiek znajdujący się w panice może reagować w różny sposób np. majaczyć, mieć urojenia, zachowywać się nadpobudliwie, agresywnie, wpaść w osłupienie oraz amok. W każdym przypadku nie wolno doprowadzić do pogorszenia się stanu pacjenta. Napad paniki trwa do około 60 minut ale jak pokazują badania naukowe może trwać dłużej i powodować nasilenie objawów mu towarzyszących.

Objawami charakterystycznymi dla napadu paniki są:

 • Pocenie się
 • Zawroty głowy
 • Problemy z oddychaniem
 • Drżenie całego ciała
 • Odrętwienie
 • Problemy ze wzrokiem (zamazany obraz)
 • Problem z wypowiadaniem słów
 • Bóle w klatce piersiowej i inne

Każdy pacjent prezentuje swój własny panel objawów towarzyszących napadowi paniki.

Zapobieganie panice

Kluczową rolę w zapobieganiu panice jest unikanie sytuacji, które mogą do niej doprowadzić. Przyczyny jej powstania są kwestią indywidualna dla każdego pacjenta, zatem każda z tych osób wie co może ją wywołać. Przykładowo jeśli ktoś wpada w panikę na dużych wysokościach nie powinien przekraczać wysokości, która to powoduje. Panika stanowi poważny problem i w chwili obecnej niewiele o niej wiadomo.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

Piśmiennctwo:

 1.  „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
 2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
 3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
 4. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.
 5. Richard Stern "Fobie" Dom Wydawniczy Rebis Poznań 2001.
 6. Douglas T. Kenrick, Steven L. Neuberg "Psychologia społeczna" Wydawnictwo psychologiczne gdańsk 2006

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze