Nerwica hipochondryczna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Nerwica hipochondryczna definiowana jest jako stan, w którym pacjent przekonany jest o swoim złym a nawet bardzo złym stanie zdrowia, skupia się na swoim ciele, jego działaniu oraz wszelkich nieprawidłowościach w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Osoba chora myśli i koncentruje się tylko i wyłącznie na odczuciach bólowych, zlokalizowanych i przemieszczających się po różnych częściach ciała, które nie są wynikiem jakiejkolwiek choroby somatycznej.
Objawy i przebieg nerwicy hipochondrycznej
Pacjenta z nerwicą hipochondryczną charakteryzuje uciekanie w choroby, które spowodowane jest brakiem zadowolenia z życia, partnera, pracy, niepowodzeniami, problemami w relacjach z innymi, trudnościami w życiu, negatywnymi przeżyciami i wiele innych. Bardzo często wraz z nerwicą hipochondryczną występuje depresja, lękliwość, niepokój czy smutek. Pacjent odczuwa ból w różnych częściach ciała, który ma tendencje do przemieszczania się, domaga się przeprowadzania wielu badań, często korzysta z porad i konsultacji lekarskich.
Wśród najczęstszych objawów nerwicy hipochondrycznej wymienia się:
- Ciągłe dolegliwości bólowe.
- Zbyt silne zainteresowanie częściami swojego ciała oraz organami.
- Odczuwanie lęku.
- Odczuwanie niepokoju.
- Wmawianie sobie chorób.
- Częste korzystanie z porad lekarskich.
- Częste wykonywanie badań lekarskich.
Objawy są kwestią indywidualna dla każdego pacjenta. Dolegliwości bólowe pacjentów są z reguły krótkotrwałe ale pojawiają się w różnych częściach ciała bardzo często. Dokuczliwy ból, powoduje narastanie lęku oraz niepokoju o własne zdrowie i życie. Osoba z nerwicą hipochondryczną zaczyna kontrolować pracę własnego ciała, jej myśli skupiają się na chorobach oraz konieczności kolejnych wizyt lekarskich.
Nie jest znana jedna konkretna przyczyna nerwicy hipochondrycznej, wymienia się m.in.
- Problemy z właściwym obrazem własnego ciała oraz własnego ja
- Osobowość o typie lękowym
- Doszukiwanie się korzyści płynących z chorowania (choroby)
- Problemy natury emocjonalnej
- Problemy natury psychicznej
- Problemy w dzieciństwie
Pacjenci bardzo często „nakręcają się” gdy lekarz traktuje ich zbyt drobiazgowo, skrupulatnie i kieruje na kolejne badania. Osoba chora bardzo często opowiada o swoich dolegliwościach rodzinie, znajomym oraz przyjaciołom.
Leczenie nerwicy hipochondrycznej
Kluczową rolę w leczeniu nerwicy hipochondrycznej odgrywa zmiana sposobu myślenia pacjenta oraz skierowanie jego uwagi na inne aspekty w życiu. W większości przypadków konieczna jest psychoterapia oraz wsparcie ze strony najbliższych. Nie należy mimo wszystko bagatelizować osoby chorej, przed wykonaniem szczegółowych badań, które wykluczą istnienie choroby.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/000579679090023C
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0033318292719665
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0033318289723185
- http://www.karger.com/Article/Abstract/12283
Bibliografia:
- „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
- „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
- „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.