Zaloguj
Reklama

Nerwica hipochondryczna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Depresja
Fot. Panthermedia
Depresja
(4)
Reklama

Nerwica hipochondryczna definiowana jest jako stan, w którym pacjent przekonany jest o swoim złym a nawet bardzo złym stanie zdrowia, skupia się na swoim ciele, jego działaniu oraz wszelkich nieprawidłowościach w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Osoba chora myśli i koncentruje się tylko i wyłącznie na odczuciach bólowych, zlokalizowanych i przemieszczających się po różnych częściach ciała, które nie są wynikiem jakiejkolwiek choroby somatycznej.

Objawy i przebieg nerwicy hipochondrycznej

Pacjenta z nerwicą hipochondryczną charakteryzuje uciekanie w choroby, które spowodowane jest brakiem zadowolenia z życia, partnera, pracy, niepowodzeniami, problemami w relacjach z innymi, trudnościami w życiu, negatywnymi przeżyciami i wiele innych. Bardzo często wraz z nerwicą hipochondryczną występuje depresja, lękliwość, niepokój czy smutek. Pacjent odczuwa ból w różnych częściach ciała, który ma tendencje do przemieszczania się, domaga się przeprowadzania wielu badań, często korzysta z porad i konsultacji lekarskich.

Wśród najczęstszych objawów nerwicy hipochondrycznej wymienia się:

 • Ciągłe dolegliwości bólowe.
 • Zbyt silne zainteresowanie częściami swojego ciała oraz organami.
 • Odczuwanie lęku.
 • Odczuwanie niepokoju.
 • Wmawianie sobie chorób.
 • Częste korzystanie z porad lekarskich.
 • Częste wykonywanie badań lekarskich.

Objawy są kwestią indywidualna dla każdego pacjenta. Dolegliwości bólowe pacjentów są z reguły krótkotrwałe ale pojawiają się w różnych częściach ciała bardzo często. Dokuczliwy ból, powoduje narastanie lęku oraz niepokoju o własne zdrowie i życie. Osoba z nerwicą hipochondryczną zaczyna kontrolować pracę własnego ciała, jej myśli skupiają się na chorobach oraz konieczności kolejnych wizyt lekarskich.

Nie jest znana jedna konkretna przyczyna nerwicy hipochondrycznej, wymienia się m.in.

 1.  Problemy z właściwym obrazem własnego ciała oraz własnego ja
 2.  Osobowość o typie lękowym
 3.  Doszukiwanie się korzyści płynących z chorowania (choroby)
 4.  Problemy natury emocjonalnej
 5.  Problemy natury psychicznej
 6.  Problemy w dzieciństwie

Pacjenci bardzo często „nakręcają się” gdy lekarz traktuje ich zbyt drobiazgowo, skrupulatnie i kieruje na kolejne badania. Osoba chora bardzo często opowiada o swoich dolegliwościach rodzinie, znajomym oraz przyjaciołom.

Leczenie nerwicy hipochondrycznej

Kluczową rolę w leczeniu nerwicy hipochondrycznej odgrywa zmiana sposobu myślenia pacjenta oraz skierowanie jego uwagi na inne aspekty w życiu.  W większości przypadków konieczna jest psychoterapia oraz wsparcie ze strony najbliższych. Nie należy mimo wszystko bagatelizować osoby chorej, przed wykonaniem szczegółowych badań, które wykluczą istnienie choroby.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

 1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
 2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
 3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
 4. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze