Zaloguj
Reklama

Neuroleptyki - czym jest ta grupa leków?

Autorzy: dr Agnieszka Piróg-Balcerzak
Tabletki
Fot. medforum
Tabletki
(4)
Neuroleptyki
Reklama

Neuroleptyki to jedna z grup leków stosowanych w psychiatrii. Inna używana nazwa to ”leki przeciwpsychotyczne”.

Neuroleptyki - Objawy i przebieg

Neuroleptyki są lekami stosowanymi głównie w leczeniu chorób przebiegających z objawami psychotycznymi. Objawy psychotyczne to urojenia ( nieprawidłowe sądy, których nie można skorygować) i halucynacje ( wrażenia powstające bez udziału bodźców zewnętrznych – pacjent widzi coś, czego nie ma, słyszy coś, czego faktycznie nie słychać).

Neuroleptyki stosowane są w leczeniu schizofrenii, zaburzeń schiozoafektywnych, zaburzeń urojeniowych, w terapii manii, w depresjach z objawami psychotycznymi, w leczeniu majaczeń.

Neuroleptyki są w psychiatrii stosowane od stosunkowo niedawna. Pierwszy lek z tej grupy został wprowadzony w 1952, potem wprowadzano kolejne. Są różne grupy tych leków, różnią się one budową chemiczną. Starsze neuroleptyki to tak zwane „neuroleptyki klasyczne” Obecnie na rynku są też tzw. „neuroleptyki atypowe”, które są lepiej tolerowane przez pacjentów a jednocześnie mają szerszy profil działania (np. są one skuteczniejsze w leczeniu objawów negatywnych schizofrenii, czy też objawów afektywnych = czyli związanych z nastrojem).

Większość neuroleptyków to leki w formie tabletek, które trzeba przyjmować codziennie.
Część neuroleptyków jest jednak w formie długodziałającej, wtedy lek można przyjmować co 2 a nawet co 4 tygodnie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze