Osobowość schizoidalna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Osobowość schizoidalna definiowana jest jako zaburzenie osobowości, w przypadku której mamy do czynienia z problemami w wyrażaniu emocji, w kontaktach interpersonalnych. Prezentuje oderwanie od rzeczywistości oraz relacji międzyludzkich. Jest to zaburzenie występujące stosunkowo rzadko w porównaniu do innych zaburzeń osobowości. Badania naukowe pokazują, iż częściej dotyka ono mężczyzn aniżeli kobiety.
Objawy i przebieg osobowości schizoidalnej
Charakter osobowości schizoidalnej kształtuje się już w okresie niemowlęcym, po czym wraz z wiekiem ulega pogłębieniu. Dziecko w tym okresie swojego życia najprawdopodobniej przebywało pod niewłaściwą opieką (osoby oschłe, niemiłe, agresywne, odtrącające dziecko, nie akceptujące go). W konsekwencji zaczęło reagować wycofanie, odizolowaniem, zamknięciem się w swoim świecie. Problemy osób o osobowości schizoidalnej rozpoczynają się w momencie nawiązywania kontaktów z innymi osobami (przedszkole, szkoła, praca, dom). Rodzice nigdy nie powinni bagatelizować tego typu zachowań swoich dzieci gdyż mogą one w przyszłości okazać się osobowościami schizoidalnymi.
Większość osób z tym zaburzeniem uznaje utrzymywanie jakichkolwiek relacji z innymi osobami za niepotrzebne, wycofuje się także z kontaktów emocjonalnych, izoluje się. Nie posiada również zdolności do podtrzymywania tych relacji oraz cieszenia się z przebywania z innymi. Zdarza się także tak, że koncentruje się tylko i wyłącznie na własnej osobie, jest konfliktowa w relacjach interpersonalnych. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich pacjentów.
Przeprowadzone badania, pokazały, iż są to pacjenci bardzo wrażliwi, którzy funkcjonują samotnie, koncentrują się na własnych potrzebach i przeżyciach, nie potrzebują nikogo do pomocy a otaczające jej osoby traktują jak „narzędzia” lub „przedmioty”. Co ważne mogą mieć trudności z wyrażaniem wrogości do innych osób, gniewu, niezadowolenia czy frustracji.
Jakakolwiek forma bliskości, otworzenia się przed kimś bądź poznania kogoś bliżej budzi w tych osobach lęk, zagrożenie, niepewność, doprowadza do ogromnego stresu i konieczności jeszcze większej separacji od tej osoby/-ób. Osoby z osobowością schizoidalną są ponad to bardzo aspołeczne, pamiętliwe, oraz anonimowe.
Osoby chore w większości przypadków dostarczają wielu problemów osobą najbliższym, partnerom, znajomym a także współpracownikom. Wymagają one leczenia pod okiem wykwalifikowanych osób (psycholog, psychoterapeuta, neurolog i inni). Za wyjątkiem systematycznej psychoterapii, wsparcia ze strony najbliższych konieczne jest w niektórych przypadkach zażywanie środków farmakologicznych.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=9AqPs9ootqoC&oi=fnd&pg=PA58&dq=schizophrenic+personality+disorder&ots=m2MeEOqkUk&sig=4VoeZiohaon2bvaAjU1ciTssovM&redir_esc=y#v=onepage&q=schizophrenic%20personality%20disorder&f=false
- http://psycnet.apa.org/psycinfo/2007-00410-004
- http://psycnet.apa.org/index.cfm?fa=buy.optionToBuy&id=2012-26654-001
- http://guilfordjournals.com/doi/abs/10.1521/pedi.2012.26.6.919?af=R&
Bibliografia:
- Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lekowymi. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2011.
- „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
- „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
- „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004. 5.
- Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.
- Nancy McWilliams: Osobowość schizoidalna. W: Nancy McWilliams: Diagnoza psychoanalityczna. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009.
- Jacek Wciórka: Zaburzenia schizotypowe. W: Bilikiewicz A, Pużyński S, Rybakowski J, Wciórka J (red.): Psychiatria. Tom II. Psychiatria kliniczna. Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2002.
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.