Zaloguj
Reklama

Osobowość schizoidalna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Mężczyzna w szafie
Fot. ojoimages
Mężczyzna w szafie
(3)
Reklama

Osobowość schizoidalna definiowana jest jako zaburzenie osobowości, w przypadku której mamy do czynienia z problemami w wyrażaniu emocji, w kontaktach interpersonalnych. Prezentuje oderwanie od rzeczywistości oraz relacji międzyludzkich. Jest to zaburzenie występujące stosunkowo rzadko w porównaniu do innych zaburzeń osobowości. Badania naukowe pokazują, iż częściej dotyka ono mężczyzn aniżeli kobiety.

Objawy i przebieg osobowości schizoidalnej

Charakter osobowości schizoidalnej kształtuje się już w okresie niemowlęcym, po czym wraz z wiekiem ulega pogłębieniu. Dziecko w tym okresie swojego życia najprawdopodobniej przebywało pod niewłaściwą opieką (osoby oschłe, niemiłe, agresywne, odtrącające dziecko, nie akceptujące go). W konsekwencji zaczęło reagować wycofanie, odizolowaniem, zamknięciem się w swoim świecie. Problemy osób o osobowości schizoidalnej rozpoczynają się w momencie nawiązywania kontaktów z innymi osobami (przedszkole, szkoła, praca, dom). Rodzice nigdy nie powinni bagatelizować tego typu zachowań swoich dzieci gdyż mogą one w przyszłości okazać się osobowościami schizoidalnymi.

Większość osób z tym zaburzeniem uznaje utrzymywanie jakichkolwiek relacji z innymi osobami za niepotrzebne, wycofuje się także z kontaktów emocjonalnych, izoluje się. Nie posiada również zdolności do podtrzymywania tych relacji oraz cieszenia się z przebywania z innymi. Zdarza się także tak, że koncentruje się tylko i wyłącznie na własnej osobie, jest konfliktowa w relacjach interpersonalnych. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich pacjentów.

Przeprowadzone badania, pokazały, iż są to pacjenci bardzo wrażliwi, którzy funkcjonują samotnie, koncentrują się na własnych potrzebach i przeżyciach, nie potrzebują nikogo do pomocy a otaczające jej osoby traktują jak „narzędzia” lub „przedmioty”. Co ważne mogą mieć trudności z wyrażaniem wrogości do innych osób, gniewu, niezadowolenia czy frustracji.

Jakakolwiek forma bliskości, otworzenia się przed kimś bądź poznania kogoś bliżej budzi w tych osobach lęk, zagrożenie, niepewność, doprowadza do ogromnego stresu i konieczności jeszcze większej separacji od tej osoby/-ób. Osoby z osobowością schizoidalną są ponad to bardzo aspołeczne, pamiętliwe, oraz anonimowe.

Osoby chore w większości przypadków dostarczają wielu problemów osobą najbliższym, partnerom, znajomym a także współpracownikom. Wymagają one leczenia pod okiem wykwalifikowanych osób (psycholog, psychoterapeuta, neurolog i inni). Za wyjątkiem systematycznej psychoterapii, wsparcia ze strony najbliższych konieczne jest w niektórych przypadkach zażywanie środków farmakologicznych.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1.  Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lekowymi. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2011. 
  2. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  3. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  4. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004. 5.
  5. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.
  6. Nancy McWilliams: Osobowość schizoidalna. W: Nancy McWilliams: Diagnoza psychoanalityczna. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009.
  7. Jacek Wciórka: Zaburzenia schizotypowe. W: Bilikiewicz A, Pużyński S, Rybakowski J, Wciórka J (red.): Psychiatria. Tom II. Psychiatria kliniczna. Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2002.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze