Zaloguj
Reklama

Paronoiczne zaburzenie osobowości - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kobieta cierpiąca na schizofrenię
Fot. Shutterstock
Kobieta cierpiąca na schizofrenię
(4)
Reklama

Zaburzenia osobowości to grupa zaburzeń psychicznych wiążących się z przewlekle trwającym wzorcem patologicznych zachowań. Rozpoczynają się w dzieciństwie i trwają w okresie dorosłości.
 

Objawy i przebieg paronoicznego zaburzenia osobowości

Etiologia osobowości paranoicznej nie jest do końca poznana. Nie wiadomo, czy istnieją predyspozycje genetyczne. U osób częściej niż normalnie występują problemy  rodzinne, maltretowanie w dzieciństwie.

Osoby z paranoicznym zaburzeniem osobowości cechuje podejrzliwość i brak zaufania wobec innych. W bliskich związkach osoby takie mają często nieuzasadnione podejrzewania np. wierności partnera. Osoby są skryte, nie zwierzają się przyjaciołom ze swoich problemów, gdyż obawiają się że informacje zostaną użyte przeciwko nim. Nie ufają ludziom, ciągle maja poczucie krzywdy, niesprawiedliwości, lekceważenia. Osoby z tym typem osobowości cechuje tendencja do długotrwałego przeżywania przykrości, nadmierna wrażliwość na niepowodzenia i odrzucenie. Należy zwrócić uwagę, że osoby takie mają sztywne poczucie własnych praw, wysokie poczucie własnej wartości, często dążą do władzy i wysokiej pozycji w społeczeństwie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć paronoiczne zaburzenie osobowości

Najważniejsza jest przede wszystkim psychoterapia, choć osoby często nie chcą współpracować. Nie ma w pełni skutecznych leków. Farmakoterapia ma charakter objawowy, np. leki przeciwlękowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne. Leki jednak nie są skuteczne w zmniejszaniu cech osobowości

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Psychiatria M. Jarema, J. Rabe – Jabłońska, PZWL, Warszawa 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze