Trichotillomania - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Trichotillomania to uzależnienie od wyrywania włosów, zaliczane jest do zaburzeń psychicznych a nie neurologicznych. Związane jest z przymusem bawienia się, wyciągania, obwijania wokół palca, skręcania, zwijania oraz wyrywania włosów. Dotyczy to włosów obecnych w różnych miejscach na ciele (głowa, brwi, rzęsty, pachy, włosy na nogach czy łonowe). Cały zabieg związany z ostatecznym wyrwaniem włosów poprzedza silne napięcie emocjonalne (strach, stres, lęk, niepokój, złość itp.). Osoba chora bardzo często po wyrwaniu włosów musi je zjeść (trichofagia).
Objawy i przebieg trichotillomanii
Wykazano, iż czynnikiem mającym wpływ na rozwój choroby jest zbyt duża aktywność układu serotoninergicznego a dokładnie podwyższony poziom 5-HIAA (kwas 5-hydroksyindolooctowy) a także mutacja jednego z genów SLITRK1.
Osoby dotknięte tą chorobą starają się ją ukryć i dokonują zabiegu na włosach w samotności. Z czasem rodzina oraz znajomi postrzegają problem, którego nie można bagatelizować. W większości przypadków choroba ta ulega pogłębieniu.
W większości przypadków zachowanie związane z wyrywaniem włosów i ich zjedzeniem musi zostać czymś sprowokowane np. poprzez silną sytuację stresową, lęki, traumatyczne wydarzenia, nadmierną próbę kontroli własnych przeżyć, uszkodzenia mózgu o różnym pochodzeniu ale także w sytuacjach ciszy, opanowania i rozluźnienia.
Każda z tych sytuacji prowokuje atak wyrywania włosów, który przynosi ulgę i pozorne uczucie spokoju.
Leczenie trichotillomanii
Leczenie tego zaburzenia wymaga połączenia środków farmakologicznych z zajęciami osobistymi bądź grupowymi z psychoterapeutą. Bardzo ważne jest by rodzina, znajomi i inne bliskie osoby wiedziały o owym zaburzeniu jak najwięcej. Osoba chora wymaga cierpliwości, wsparcia i akceptacji.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.nhs.uk/Conditions/trichotillomania/Pages/diagnosis.aspx
- http://www.dsm5.org/Research/Documents/Stein_Trich.pdf
- http://www.trich.org/dnld/ExpertGuidelines_000.pdf
- http://emedicine.medscape.com/article/1071854-treatment
- http://www.ocfoundation.org/uploadedFiles/MainContent/Find_Help/Trichotillomania%20Fact%20Sheet.pdf
Bibliografia:
- „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
- „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
- „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004
Kategorie ICD:
- Choroby skóry i tkanki podskórnej
- Łamliwość włosów węzłowa [Trichorrhexis nodosa]
- Nieprawidłowości koloru i budowy włosów
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.