Zaloguj
Reklama

Uciążliwa fobia społeczna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Agnieszka Piróg-Balcerzak
Psychoterapia
Fot. ojoimages
Psychoterapia
(4)
Reklama

Fobia społeczna to celowe unikanie sytuacji, w których może być dokonana jakakolwiek ocena danej osoby. Pacjent unika takiej sytuacji gdyż obawia się, że wystąpią u niego przejawy lęku (zaczerwienienie, jąkanie, drżenie itd).

Objawy i przebieg fobii społecznej

Jeszcze w latach 60- tych nikt nie słyszał o tym zaburzeniu, osoby takie traktowane były jako nieśmiałe. Fobie społeczną zaczęto rozpoznawać dopiero w latach 80-tych XX wieku. Fobia społeczna występuje u około 3 % ludzi, jej objawy pojawiają się najczęściej u osób w wieku wczesnomłodzieńczym. Im wcześniej rozwinie się to zaburzenie tym trudniej się je leczy.

Charakterystyczne jest pojawienie się lęku i jego objawów w sytuacji ekspozycji na ocenę. Objawy to drżenie rąk, kołatanie serca, silne pocenie się. Charakterystyczne jest zaczerwienienie twarzy i obawa przed pojawieniem się tego objawu (erytrofobia).

Występowanie fobii społecznej znacznie upośledza funkcjonowanie, ma negatywny wpływ na życie- trudniej jest uzyskać wymierne dla poziomu intelektu wykształcenie, uzyskać pracę zgodną z kwalifikacjami, założyć rodzinę.

U osób tych częściej pojawiają się inne zaburzenia psychiczne (fobie swoiste, depresje), a także różne uzależnienia. W leczeniu stosuje się leki przeciwdepresyjne i terapię, najskuteczniejsza jest terapia kognitywno behawioralna (CBT).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Bilikiewicz A., Pużyński S., Rybakowski J., Wciórka J.: Psychiatria

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze