Zaloguj
Reklama

Uszkodzenia mózgu po zażyciu narkotyku

Autorzy: mgr farm. Michał Mańka
Narkotyki, używki
Fot. ojoimages
Narkotyki, używki
(3)
Uszkodzenia mózgu po zażyciu narkotyku
Reklama

Incydentalny kontakt z niektórymi narkotykami może powodować trwałe uszkodzenia niektórych struktur mózgowia odpowiedzialnych m.in. za procesy uczenia się i pamięci, emocji i motywacji. Jednorazowa intoksykacja może również skutkować zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji, czy schizofrenii.

Uszkodzenia mózgu po zażyciu narkotyku - Objawy i przebieg

Ecstasy

Ecstasy, zwane również w skrócie MDMA (metylenodioksymetamfetamina), rozprowadzana jest nielegalnie w postaci białych lub kolorowych tabletek z wytłoczonymi wzorkami. Narkotyk ten może również występować w postaci wolnego proszku lub proszku zamkniętego w kapsułkach twardych. Jest to syntetyczny analog amfetaminy i meskaliny o silnym działaniu neurotoksycznym. Już jednorazowe doustne zażycie opisanego narkotyku wywołuje nieodwracalne zmiany w niektórych strukturach mózgowia i niszczenie neuronów odpowiedzialnych za proces nabywania nowych informacji, uczenie się, pamięć konsolidację pamięci. Po incydentalnym zastosowaniu MDMA dochodzi również do zakłóceń w neuroprzekaźnictwie serotoninowym, co objawia się większym prawdopodobieństwem zachorowania na depresję.

Marihuana i LSD

Jednorazowe zapalenie marihuany wywołuje zmiany organiczne w ciele migdałowatym odpowiedzialnym m.in. za reakcje lękowe organizmu. Po incydentalnym kontakcie z kannabinoidami może dojść do powstania tzw. zespołu amotywacyjnego (brak chęci do działania, brak inicjatywy, unikanie kontaktów społecznych). U osób predysponowanych do chorób psychotycznych, pod wpływem jednorazowej dawki tetrahydrokannabinolu (THC), jak również LSD, może dojść do wystąpienia schizofrenii.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Nora D. Volkow, Drugs, Brains, and Behavior: The Science of Addiction, 2014.
  2. Narcotics and Dangerous Drugs, http://www.accesskansas.org.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze