Zaloguj
Reklama

Uzależnienie - czym jest i czy można się uzależnić od wszystkiego co nas otacza?

Zakupoholizm
Fot. medforum
Zakupoholizm
(4)
Reklama

Uzależnienie definiowane jest jak nieodparta potrzeba/ konieczność wykonywania określonej czynności, zażywania konkretnych środków, patrzenia, poruszania się i inne.

Objawy i przebieg uzależnienia

Pojęcie uzależnienia jest bardzo szerokie gdyż obejmuje wiele aspektów, m.in.: gry hazardowe, Internet, seks, leki, alkohol, nikotynę, pracę, zakupy, przedmioty, gry komputerowe czy inną osobę. Działanie osoby uzależnionej staje się przymusem i ma bardzo negatywny wpływ na codzienne życie, zdrowie oraz relacje z innymi osobami.

Każde uzależnienie jest chorobą. Nie można jej zatem bagatelizować. Dodatkowo jest to choroba nieuleczalna, chroniczna i śmiertelna.

Osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy bądź stara się za wszelka cenę ukryć fakt, iż traci kontrolę nad swoim zachowaniem oraz życiem. Nie widzi/ nie chce widzieć, iż sprawia wiele problemów. Zachowanie i postępowanie osoby uzależnionej staje się nawykiem.

Jego działanie jest: sterotypowe, powtarzalne i skoncentrowane tylko i wyłącznie na tym by np. zdobyć substancję, której w danej chwili domaga się organizm, wykonać jak najszybciej określoną czynność i itp. Uzależnienie rozwija się bardzo powoli i stopniowo a jego objawy są mylone z przyjemnością czynienia czegoś, z czasem dochodzi do narastania objawów i dziwnych zachowań osoby uzależnionej.

Wieloletnie badania i obserwacje pokazały, iż mechanizm rozwoju uzależnienia jest podobny bez względu na to z jakim uzależnieniem mamy do czynienia.

Rodzaje uzależnień:

  • fizjologiczne (fizyczne) jest to nic innego jak bardzo silna potrzeba zażywania substancji, która, w opinii chorego, pomaga mu uśmierzyć wszelkiego rodzaju bóle i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie ma możliwości odstawienia takiej substancji bądź zmniejszenia dawki zażywanej,
  • psychiczne (psychologiczne) ma swoje biologiczne, mózgowe podłoże i jest tak samo realne i szkodliwe jak uzależnienie fizjologiczne, z tą różnicą, że nie prowadzi do zatrucia organizmu.

Leczenie uzależnień

Leczenie uzależnień jest w wielu przypadkach długotrwałym procesem terapeutycznym, którego celem jest reedukacja i resocjalizacja chorego. Proces ten wymaga wsparcia ze strony rodziny oraz najbliższych. Osoba uzależniona ma całkowicie zmienić swoje zachowanie, ograniczyć/ zaprzestać korzystania i zażywania substancji psychoaktywnej czy podejmowania działań szkodzących samemu sobie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze