Uzależnienie - czym jest i czy można się uzależnić od wszystkiego co nas otacza?

Uzależnienie definiowane jest jak nieodparta potrzeba/ konieczność wykonywania określonej czynności, zażywania konkretnych środków, patrzenia, poruszania się i inne.
Objawy i przebieg uzależnienia
Pojęcie uzależnienia jest bardzo szerokie gdyż obejmuje wiele aspektów, m.in.: gry hazardowe, Internet, seks, leki, alkohol, nikotynę, pracę, zakupy, przedmioty, gry komputerowe czy inną osobę. Działanie osoby uzależnionej staje się przymusem i ma bardzo negatywny wpływ na codzienne życie, zdrowie oraz relacje z innymi osobami.
Każde uzależnienie jest chorobą. Nie można jej zatem bagatelizować. Dodatkowo jest to choroba nieuleczalna, chroniczna i śmiertelna.
Osoba uzależniona nie zdaje sobie sprawy bądź stara się za wszelka cenę ukryć fakt, iż traci kontrolę nad swoim zachowaniem oraz życiem. Nie widzi/ nie chce widzieć, iż sprawia wiele problemów. Zachowanie i postępowanie osoby uzależnionej staje się nawykiem.
Jego działanie jest: sterotypowe, powtarzalne i skoncentrowane tylko i wyłącznie na tym by np. zdobyć substancję, której w danej chwili domaga się organizm, wykonać jak najszybciej określoną czynność i itp. Uzależnienie rozwija się bardzo powoli i stopniowo a jego objawy są mylone z przyjemnością czynienia czegoś, z czasem dochodzi do narastania objawów i dziwnych zachowań osoby uzależnionej.
Wieloletnie badania i obserwacje pokazały, iż mechanizm rozwoju uzależnienia jest podobny bez względu na to z jakim uzależnieniem mamy do czynienia.
Rodzaje uzależnień:
- fizjologiczne (fizyczne) jest to nic innego jak bardzo silna potrzeba zażywania substancji, która, w opinii chorego, pomaga mu uśmierzyć wszelkiego rodzaju bóle i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Nie ma możliwości odstawienia takiej substancji bądź zmniejszenia dawki zażywanej,
- psychiczne (psychologiczne) ma swoje biologiczne, mózgowe podłoże i jest tak samo realne i szkodliwe jak uzależnienie fizjologiczne, z tą różnicą, że nie prowadzi do zatrucia organizmu.
Leczenie uzależnień
Leczenie uzależnień jest w wielu przypadkach długotrwałym procesem terapeutycznym, którego celem jest reedukacja i resocjalizacja chorego. Proces ten wymaga wsparcia ze strony rodziny oraz najbliższych. Osoba uzależniona ma całkowicie zmienić swoje zachowanie, ograniczyć/ zaprzestać korzystania i zażywania substancji psychoaktywnej czy podejmowania działań szkodzących samemu sobie.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.psychologia.edu.pl/czytelnia/50-artykuly/675-psychologiczna-koncepcja-mechanizmow-uzaleznienia.html
- http://www.medicalnewstoday.com/info/addiction/
- http://onlinelibrary.wiley.com/journal/10.1111/%28ISSN%291360-0443
- http://www.asam.org/for-the-public/definition-of-addiction
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.