Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od drugiej osoby - partnera, rodzica, dziecka, przyjaciela

Spacer
Fot. ojoimages
Spacer
(4)
Uzależnienie od drugiej osoby
Reklama

Uzależnienie od drugiej/ innej osoby jest chorobą, definiowaną jako utrata własnej samodzielności, własnych poglądów na rzecz drugiej osoby. Jest to rodzaj uzależnienia emocjonalnego. Choroba ta utrudnia normalne funkcjonowanie nie tylko pacjentowi ale także osobie od niej uzależnionej (partner, rodzic itp.). Relacja z drugą osoba staje się kryterium wartościowania własnej osoby.

Uzależnienie od drugiej osoby - Objawy i przebieg

Osoba uzależniona nie jest w stanie samodzielnie i sprawnie funkcjonować bez drugiej osoby. Cały czas podporządkowuje się jej w obawie przed jej utratą, co tworzy uzależnienie emocjonalne od partnera. Kontakt bądź związek z drugą osobą zaczyna pochłaniać nasz cały czas, wszystkie myśli, plany, marzenia krążą wokół tej osoby, jesteśmy skłonni do spełnienia każdej jej zachcianki, potrzeby czy planu.

Z czasem tracimy czas dla siebie i robimy wszystko by tej drugiej osoby nie stracić. Rezygnuje z planów, marzeń, zaniedbuje siebie, pracę oraz rodzinę i znajomych. Obawa przez utratą wywołuje u nas lęk, panikę, niepokój, smutek a nawet agresję. Sytuacja, w której mielibyśmy zostać sami, prowadzi do zagubienia, odczuwania niższości, braku sensu życia. Osoba uzależniona bardzo często staje się zaborcza, przytłacza partnera, znajomego, rodzica, dziecko swoją osobą i miłością.

Prowadzi to do „duszenia się” owej osoby w takim układzie i chęci jak najszybszej rezygnacji z niego. W większości przypadków to kobiety uzależniają się od mężczyzn. Przyczyna tego stanu rzeczy mogą być problemy w dzieciństwie (brak akceptacji, miłości, zainteresowania) oraz produkcja jednego z hormonów (oksytocyna) w trakcie zbliżeń z partnerem. Zwraca się także szczególna uwagę na niską samoocenę oraz brak wiary we własne siły. Leczenie uzależnienia od innych osób Podobnie jak inne uzależnienia, uzależnienie od innych osób wymaga długiego leczenia.

Kluczową rolę odgrywa przyznanie się do choroby i zauważenie, iż przebywa się i tworzy toksyczne relacje. W wielu przypadkach obydwie osoby wymagają pomocy. Kluczową role odgrywa włączenie terapii a w niektórych przypadkach odstąpienie od relacji, jaka łączyła obydwie osoby. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie środków farmakologicznych.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  3. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze