Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od drugiej osoby

Psychoterapia mężczyzn
Fot. medforum
Psychoterapia mężczyzn
(3)
Reklama

Uzależnienie od drugiej osoby, inaczej współuzależnienie to problem, z którym spotykamy się bardzo często. Osoba uzależniona, czy to od szefa, rodzica, dziadka, partnera czy kolegi stara się za wszelką cenę ją zadowolić. Podporządkowuje swoje życie, plany, marzenia, potrzeby pod jej oczekiwania. Nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji, a jej samoocena jest całkowicie uzależniona od poglądów osoby trzeciej. W przypadku współuzależnienia notorycznie poszukujemy akceptacji od drugiej „najważniejszej” w tym momencie osoby. Czasem osoba, od której jesteśmy uzależnieni jest postrzegana przez nas jako nasz „kręgosłup moralny” a także „cały nasz świat”. Za wszelką cenę staramy się podporządkować pod każdym względem, co może doprowadzić do obłędu.

Objawy i przebieg uzależnienia od drugiej osoby

Każdy z nas na różnych etapach swojego życia poszukuje zrozumienia, miłości, adoracji oraz akceptacji. Zwłaszcza od osoby, która jest nam bardzo bliska. Mowa tutaj już o małych dzieciach, które szukają akceptacji u osób je otaczających (rodzice, dziadkowie, koledzy czy nauczycielka z przedszkola), młodzieży, osobach dojrzałych a także starszych.
Uzależnienie od innej osoby staje się niebezpieczne, gdy podporządkowujemy całe swoje życia pod kogoś innego. Liczą się dla nas tylko jej poglądy, rzucane przez nią oceny, stawiane nam wymagania. W każdej sytuacji dnia codziennego staramy się „zabłyszczeć” w oczach osoby, od której jesteśmy uzależnieni. Konsekwencją tego jest to, że pomimo naszych starań jest ona cały czas niezadowolona, nie jesteśmy w stanie spełnić jej oczekiwań.
Pierwszymi niepokojącymi objawami świadczącymi o współuzależnieniu jest m.in.: myślenie, które ukierowane jest na zadowolenie drugiej osoby. W przypadku współuzależnienia opieramy się na cudzych przekonaniach, poglądach i cały czas wewnętrznie jesteśmy złączeni z drugą osobą. Nie potrafimy samodzielnie podejmować nawet prostych decyzji.   

Kiedy udać się do lekarza i leczyć uzależnienie od drugiej osoby

Współuzależnienie to problem, który w wielu sytuacjach wymaga specjalistycznego leczenia, bądź pomocy ze strony specjalistów (psycholog, psychiatra). Nie każdy bowiem jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z uzależnieniem od drugiej osoby.  

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze