Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od gier komputerowych

Zmęczenie pracą, nadgodziny
Fot. Shutterstock
Zmęczenie pracą, nadgodziny
(3)
Uzależnienie od gier
Reklama

Uzależnienie od gier komputerowych, podobnie jak od komputera oraz Internetu zaliczane jest do chorób. Badania naukowe w kierunku tego typu uzależnień cały czas trwają. Można je definiować jako konieczność grania w gry przy użyciu komputera. Jak wykazano jest to jednak jedna z najgroźniejszych chorób, która ma destrukcyjny wpływ na nasze prawidłowe funkcjonowanie.

Uzależnienie od gier - Objawy i przebieg

Osobami, najczęściej uzależnionymi od gier komputerowych są te, które mają wysokie poczucie wartości, są bardzo ekspresyjne, agresywne, nadpobudliwe, nie liczą się z innymi, czują potrzebę kontroli i wygrywania z innymi, nie liczą się z uczuciami osób trzecich a ponadto są przekonane o swojej doskonałości. Z drugiej zaś strony mogą to być osoby lękliwe, zagubione, nie mające znajomych oraz przyjaciół, o niskim poczuciu własnej wartości, odrzucone i nieakceptowane.

W chwili obecnej wyróżniamy dwa rodzaje uzależnień od gier komputerowych: wtórne (gdy gra komputerowa stanowi ucieczkę od codzienności) oraz pierwotne (gdy gracz koncentruje się na posiadanym sprzęcie oraz grach). Osoba uzależniona zaczyna żyć światem wirtualnym, odcina się od rzeczywistości, potrafi spędzać przed komputerem godziny, dni a nawet tygodnie (traci poczucie czasu), zapomina o codziennych obowiązkach, higienie osobistej, spożywaniu pokarmów oraz odpoczynku.

Zaczyna mieć problemy w każdej dziedzinie życia, które cały czas się pogłębiają. Sytuacja, w której nie może zagrać w grę powoduje u niej lęk, niepokój a także agresję i wybuchowość.

Kluczową kwestią pozostaje pogarszający się stan zdrowia i aktywności osoby uzależnionej od gier komputerowych. Pojawiają się problemy ze wzrokiem, bóle kręgosłupa, problemy z pobieraniem pokarmu, wypróżnianiem, sztywność karku oraz drętwienie stóp i dłoni.

Dodatkowo mogą pojawić się problemy z koncentracją, zapamiętywanie, rozkojarzenie, męczliwość, osłabienie oraz niemożność odnalezienia się w społeczeństwie. Wszystkie te objawy, ulegają nasileniu i pogłębieniu jeśli nie zostaną podjęte właściwe kroki, tj. konsultacja z lekarzem.

Uzależnienie od gier - Leczenie

Kluczową kwestią jest uświadomienie sobie, iż potrzebujemy pomocy i jesteśmy uzależnieni od gier komputerowych. W większości przypadków jest to etap najtrudniejszy, gdyż nie dopuszczamy do siebie takiej myśli. Konieczne jest wsparcie rodziny oraz znajomych. Następny etap to wizyta u lekarza psychiatry oraz podjęcie odpowiedniej psychoterapii. Oczywiście koniecznym jest zaprzestanie gry na komputerze (sprzedanie bądź oddanie ich innym osobą). W niektórych przypadkach za wyjątkiem psychoterapii (grupowej lub indywidualnej) konieczne jest włączenie środków farmakologicznych.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. Zaburzenia lękowe i ich farmakoterapia. J. Landowski, W.J. Cubała. Wyd. Medyczne Termedia Poznań 2012. ISBN 978-83-63622-04-6. 2.
  2. Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lekowymi. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2011. ISBN 978-83-233-3133-9.
  3. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  4. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze