Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od kodeiny

Tabletki
Fot. Pantherstock
Tabletki
(4)
Uzależnienie od kodeiny
Reklama

Kodeina (metylomofrina) jest naturalnym alkaloidem opium. Na drodze chemicznej w łatwy sposób można ja pozyskać z morfiny jest jej metylową pochodną.

Wykazuje ona bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), znosi ból, odczucie głodu, powoduje m.in. senność, apatię. Metabolizowana jest w wątrobie. Ma działanie bardzo podobne do morfiny, uzależnia bardzo szybko psychicznie oraz fizycznie. Wchodzi ona w skład wielu leków a w lecznictwie stosowany jest fosforan kodeiny. Preparaty w skład których wchodzi kodeina wpisane są do dwóch  grup powstawania uzależnień: II-N i III-N.
 

Uzależnienie od kodeiny - Objawy i przebieg

W związku z możliwością uzależnienia się od kodeiny większość leków, w skład których wchodzi dostępna jest tylko i wyłącznie na receptę. Dostępne są także leki, które zawierają kodeinę a można je kupić bez recepty np. przeciwbólowe.


Kodeina wykazuje działanie:

 • Przeciwbiegunkowe
 • Przeciwbólowe przy czym jest ono słabsze niż po morfinie, a co ważne występuje razem z ibuprofenem, paracetamolem, kofeina czy kwasem acetylosalicylowym
 • Przeciwkaszlowe gdzie działając na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za oddychanie hamuje odruch kaszlu.

Warto pamiętać, iż należy ją stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a w sytuacji gdy nie jest to konieczne z niej nie korzystać. Zaleca się jej stosowanie tylko w przypadku kaszlu suchego, w mokrym jest to bezzasadne. Zdarzają się sytuację, iż organizm przyzwyczai się do zażywanej dawki leku i w naszym odczuciu on nie dział, stąd zwiększamy dawkę (tzw. zjawisko tolerancji).

Kodeina zawsze powinna być zażywana w bezpiecznych dawkach pod stałą kontrolą lekarską.

Jako dawkę narkotyzującą wymienia się 100- 300mg bądź dawki wyższe.

W związku z powyższym pojawiają się takie objawy jak:

 • Senność
 • Apatia
 • Osłabiona i spowolniona perystaltyka jelit
 • Swędzenie, wysypka, zmiany skórne
 • Zawroty i bóle głowy
 • Mdłości
 • Otępienie
 • Rozdrażnienie
 • Nadmierne wyciszenie i wiele innych.


Warto pamiętać o tym, iż nie każda osoba może przyjmować leki w skład, których wchodzi kodeina. Zawsze należy o tym poinformować lekarza bądź farmaceutkę. W przypadku osób m.in. z niewydolnością nerek, urazami głowy, cukrzycą, niedoczynności tarczycy, jaskrą czy nadciśnieniem tętniczym jest to zabronione.


Ponieważ kodeina bardzo szybko uzależnia psychicznie i fizycznie warto kontrolować częstości i dawki jej zażywania. Nigdy nie można przekraczać zalecanej dawki. Osoby uzależnione mają ogromny problem z odstawieniem zażywanego leku. W efekcie odstawienia pojawiaj się szereg nieprzyjemnych objawów np. nadpobudliwość, agresja, lękliwość, płaczliwość, bóle głowy, mdłości, problemy z widzeniem, ze snem czy kołatanie serca. Jest to zależne od pacjenta.


W związku z faktem uzależnień od kodeiny powinna być ona wydawana jedynie na receptę gdzie chory pozostawał będzie pod stałą opieką lekarską.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Podręczny słownik chemiczny. Romuald Hassa, Janusz Mrzigod, Janusz Nowakowski (redaktorzy). Wyd. I. Katowice: Videograf II, 2004, s. 191.
  Kodeina – karta leku
  OBWIESZCZENIE PREZESA URZĘDU REJESTRACJI PRODUKTÓW LECZNICZYCH, WYROBÓW MEDYCZNYCH I PRODUKTÓW BIOBÓJCZYCH z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie ogłoszenia Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze