Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od nikotyny

Kobieta paląca papierosy
Fot. Shutterstock
Kobieta paląca papierosy
(5)
Uzależnienie od nikotyny
Reklama

Nikotyna (C10H14N2) zaliczana jest do alkaloidów pirydynowych. Występuje ona nie tylko w liściach ale także w korzeniach tytoniu. Jest to jedna z najsilniej uzależniających  substancji psychoaktywnych. Uzależnienie zarówno fizyczne jak i psychiczne następuje bardzo szybko i jest bardzo mocne. Zespół uzależnienia od nikotyny to choroba (klasyfikacja ICD-10). Choroba ta wymaga specjalistycznego leczenia oraz wsparcia ze strony rodziny i najbliższych.

Uzależnienie od nikotyny - Objawy i przebieg

Nikotyna oddziałuje na nas poprzez specyficzne receptory nikotynowe znajdujące się w naszym mózgu. Po dostaniu się to takiego receptora, aktywuje go w konsekwencji czego dochodzi do uwolnienia dopaminy (tzw. hormonu szczęścia). Za wyjątkiem dopaminy uwalniane są także inne neuroprzekaźniki a mianowicie serotonina, noradrenalina, acetylocholina oraz glutaminian. 

Pod wpływem palenia dochodzi do zwiększania w mózgu receptorów nikotynowych. Z czasem nasz mózg staje się coraz mniej wrażliwy na nikotynę tzw. tolerancja uzależnienia. W związku z powyższym sięgamy coraz częściej po papierosa i zwiększamy dawkę nikotyny.

Nikotyna w naszym odczuciu ma zadanie pobudzające dla naszego organizmu. Jak wykazały badania, jest całkiem odwrotnie. Aby odczuwać takie działanie koniecznym wydaje się dla nas regularne dostarczanie nikotyny do naszego organizmu. W momencie gdy nie jest to możliwe, dochodzi do osłabienia koncentracji, rozdrażnienia, nerwowości, drażliwości oraz rozkojarzenia. Wiele osób twierdzi, iż wypalenie papierosa przynosi im spokój, opanowanie i równowagę wewnętrzną, niestety jest odwrotnie, nikotyna działa silnie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy (OUN).

Badania naukowe, wykazały także,iż nikotyna może powodować wzrost ciśnienia tętniczego, kołatanie serca oraz zwiększenie częstości skurczu naczyń. Zbyt duże dawki nikotyny porażają ośrodek oddechowy w rdzeniu kręgowym. W przypadku układu pokarmowego palenie papierosów powoduje silny wzrost aktywności jelit.

Uzależnienie od nikotyny jest bardzo niebezpieczną chorobą. Bardzo ważna rolę odgrywa uświadomienie sobie problemu i udanie się do lekarza. Osoba uzależniona musi odstawić nikotynę co wiążę się pojawieniem się tzw. zespołu abstynencyjnego.

Towarzyszy mu szereg objawów, wśród których wymienia się:  niepokój, lękliwość, zawroty i bóle głowy, rozdrażnienie, zmęczenie, senność, problemy z koncentracją oraz agresję. Pamiętajmy, iż początki rzucenia palenia są bardzo trudne, osoba chora wymaga pomocy specjalisty oraz rodziny i bliskich. Bardzo ważna role odgrywa motywacja, silna wola oraz bycie konsekwentnym. W aptekach dostępne są także preparaty wspomagające rzucenia palenia i wyjście z nałogu nikotynowego.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  4. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze