Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od seksu

Zbliżenie
Fot. ojoimages
Zbliżenie
(3)
Uzależnienie od seksu
Reklama

Uzależnienie od seksu zaliczane jest do chorób, które wymagają leczenia. Może ono wpływać w sposób bardzo szkodliwy na nasze zdrowie, stosunki międzyludzkie, szkołę, pracę oraz relacje w domu. Zapanowanie nad przymusem aktywności seksualnej jest bardzo trudne podobnie jak w przypadku innych uzależnień. Osoby uzależnione od seksu za wszelka cenę starają się zrzucić winę za swoje zachowanie na inne osoby.

Uzależnienie od seksu - Objawy i przebieg

Od dawna trwają badania nad znalezieniem powodów uzależnienia od seksu.

Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się m.in.:

 • różnego rodzaju czynniki środowiskowe,
 • zbyt duża ilość tematyki seksualnej w mediach (telewizja, radio),
 • nadmierna ilość zdjęć nagich kobiet i mężczyzn dostępna w sieci,
 • patologia w rodzinie 
 • stres pourazowy.

Osoba uzależniona od seksu słynie z używania ciągłych podtekstów seksualnych, podrywania, flirtowania, polowania na kobiety/ mężczyzn, zdobywania ich oraz uwodzenia. Nie musi się to kończyć stosunkiem seksualnym i orgazmem. W innych przypadkach konieczny jest stosunek seksualny nawet do kilku razy dziennie. Seks dla tego typu osób jest obsesją, przymusem i koniecznością. Dostarcza on adrenaliny, zaspokaja potrzeby, dodaje pewności siebie, zwiększa poczucie własnej wartości, przynosi ukojenie oraz euforię.

Wśród kryteriów służących do rozpoznanie osoby uzależnianej od seksu zalicza się:

 • Bardzo częste fantazje seksualne,
 • Ciągłe poszukiwanie partnerów seksualnych,
 • Całkowite zaangażowanie w życie seksualne bez jakiejkolwiek kontroli tego stanu,
 • Próby kontroli zachowań seksualnych - nieudane,
 • Odsunięcie od znajomych, rodziny, przyjaciół, partnera a także rezygnacja z życia towarzyskiego na rzecz zachowań seksualnych,
 • Pomimo utraty tego co najważniejsze w życiu brak rezygnacji z życia seksualnego,
 • Każda próba ograniczenia bądź zaprzestania aktywności seksualnej kończy się wywołaniem niepokoju, lękami, rozdrażnieniem i wiele innych.

Wszystkie objawy oraz zachowania są kwestią indywidualną dla każdej osoby uzależnionej. Nigdy nie należy bagatelizować stanu, w którym taka osoba się znajduję. Konieczna jest wizyta u lekarza oraz uświadomienie sobie problemu, jaki mamy. Kluczową rolę odgrywa psychoterapia ale także wsparcie ze strony rodziny, znajomych oraz partnera. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień konieczna jest długotrwała terapia.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

 1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
 2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
 3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze