Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od urządzeń elektronicznych - telefonu komórkowego, tabletu, komputer, telewizora

Załamany mężczyzna
Fot. Pantherstock
Załamany mężczyzna
(3)
Uzależnienie od urządzeń elektronicznych
Reklama

Uzależnienie od urządzeń elektronicznych jest chorobą, która wymaga leczenia, podobnie jak inne uzależnienia. Różnego rodzaju urządzenia elektroniczne (komputery, ipady, telefony komórkowe, tablety, laptopy, odtwarzacze MP3) stanowią nieodzowny elementy życia człowieka. Jeśli korzystamy z nich w sposób rozsądny i nie mają one negatywnego wpływu na nasze zdrowie oraz życie codzienne, to dobrze. W przypadku gdy stajemy się od nich uzależnieni - potrzebujemy pomocy specjalisty.

Uzależnienie od urządzeń elektronicznych - Objawy i przebieg

Uzależnienie od urządzeń elektronicznych, staje się z każdym dniem coraz bardziej popularne. Związane jest to z całą pewnością z faktem, iż stanowią one nieodzowny element naszej sprawnej, szybkiej oraz funkcjonalnej egzystencji. Z każdym dniem pojawiają się nowe „cuda elektroniki”. Każdy człowiek posiada telewizor, komputer, telefon komórkowy i inne, a co ważne nie wyobraża sobie życia bez nich.

Brak racjonalizmu w posługiwaniu się wszelkimi urządzeniami elektronicznymi może prowadzić do poważnego problemu (uzależnienia). Osoba uzależniona potrafi całe dnie oraz noce, dni, tygodnie a nawet miesiące spędzać przed komputerem, tabletem, korzystać notorycznie z telefonu komórkowego czy ipada.Traci poczucie czasu, przestaje spotykać się ze znajomymi, rodziną, zapomina o regularnych posiłkach, uczęszczaniu na zajęcia szkolne, odrabianiu lekcji, codziennych obowiązkach a nawet o higienie osobistej.

Z czasem pojawiają się problemy zdrowotne. Niemożność skorzystania z danego urządzenia elektronicznego prowadzi do niepokoju, lęków, strachu a nawet rozgoryczenia i agresji. Osoba chora (uzależniona) nie zauważa swojego problemu. Widoczny jest on jednak dla rodziny, znajomych, przyjaciół oraz partnera.

Diagnoza oraz leczenie osób uzależnionych od urządzeń elektronicznych

Diagnoza osoby uzależnionej od urządzenia elektronicznego nie przysparza wiele problemów. Kluczową rolę odgrywa zebranie szczegółowego wywiadu oraz rozmowa z osobami jej bliskimi, które już wcześniej zauważyły problem.

Leczenie jest jak w przypadku innych uzależnień długotrwałe, polega na regularnej psychoterapii, włączeniu środków farmakologicznych i odstawieniu danego urządzenia elektronicznego np. komputer lub telefon komórkowy.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lekowymi. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 2011.
  2. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  3. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  4. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze