Wizyta u psychiatry - kiedy udać się do psychiatry?

Jak rozpoznać pierwszy epizod lub nawrót choroby psychicznej? Czy osoba chora jest w stanie sama rozpoznać pojawienie się objawów?
Niestety cechą wielu zaburzeń psychicznych jest brak krytycyzmu osoby chorej co do objawów, które ją dotknęły. Człowiek, który doznaje halucynacji czy urojeń, jest przekonany o ich prawdziwości, a duży niepokój, powoduje, że otaczający świat wydaje się zagrażający. Stąd próby pomocy - leczenia, mogą być odebrane jako atak, na który pacjent reaguje ucieczką lub obroną.
Objawy i przebieg choroby psychicznej
Zwykle początek choroby wiąże się z postępującą zmianą zachowania osoby chorej.
Mogą to być:
- zmiany nastroju,
- dziwne doznania zmysłowe,
- zaburzenie aktywności (nadmierna lub brak),
- zmiany w zachowaniach społecznych i relacjach rodzinnych,
- szkolnych czy zawodowych,
- zmiany w wyglądzie.
Powyższe aspekty charakteryzuje dziwaczność i brak adekwatności do otaczającej rzeczywistości. Tzn. człowiek zaczyna zachowywać się zupełnie inaczej niż wcześniej.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę psychiczną?
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Autor: Maciej Matuszczyk, specjalista psychiatra, Katowice
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.