Zaloguj
Reklama

Wizyta u psychiatry - kiedy udać się do psychiatry?

Smutek
Fot. ojoimages
Smutek
(4)
Reklama

Jak rozpoznać pierwszy epizod lub nawrót choroby psychicznej? Czy osoba chora jest w stanie sama rozpoznać pojawienie się objawów?

Niestety cechą wielu zaburzeń psychicznych jest brak krytycyzmu osoby chorej co do objawów, które ją dotknęły. Człowiek, który doznaje halucynacji czy urojeń, jest przekonany o ich prawdziwości, a duży niepokój, powoduje, że otaczający świat wydaje się zagrażający. Stąd próby pomocy - leczenia, mogą być odebrane jako atak, na który pacjent reaguje ucieczką lub obroną.

Objawy i przebieg choroby psychicznej

Zwykle początek choroby wiąże się z postępującą zmianą zachowania osoby chorej.

Mogą to być:

  • zmiany nastroju,
  • dziwne doznania zmysłowe,
  • zaburzenie aktywności (nadmierna lub brak),
  • zmiany w zachowaniach społecznych i relacjach rodzinnych,
  • szkolnych czy zawodowych,
  • zmiany w wyglądzie.

Powyższe aspekty charakteryzuje dziwaczność i brak adekwatności do otaczającej rzeczywistości. Tzn. człowiek zaczyna zachowywać się zupełnie inaczej niż wcześniej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę psychiczną?

Najczęściej objawy nawrotu są charakterystyczne dla danego pacjenta, tzn. kolejne nawroty zaczynają się podobnie, np. pacjent wycofuje się z kontaktów społecznych, a nadmiernie skupia się na religii. Takie objawy nazywane są prodromalnymi (ostrzegawczymi). Podejrzenia najlepiej zweryfikuj z lekarzem.
Piśmiennictwo

Bibliografia:

Autor: Maciej Matuszczyk, specjalista psychiatra, Katowice

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze