Zaloguj
Reklama

Zaburzenia adaptacyjne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Agnieszka Piróg-Balcerzak
Zdrowi i młodzi ludzie
Fot. Shutterstock
Zdrowi i młodzi ludzie
(4)
Reklama

Zaburzenia adaptacyjne to subiektywny stan zaburzeń emocjonalnych i silnego stresu, które to uczucia pojawiają się w momencie przystosowania do nowych sytuacji życiowych, lub po przykrych, stresujących zdarzeniach losowych.

Zaburzenia adaptacyjne często przez osoby postronne mylone są z depresją, co powoduję przerażenie przed rozpoczynającą się chorobą psychiczną.

Objawy i przebieg zaburzeń adaptacyjnych

Jest to jednak naturalna reakcja na stres. Objawami zaburzeń adaptacyjnych są lęk, zamartwianie się, poczucie niewydolności, niemożności poradzenia sobie z nową sytuację, nastrój depresyjny, problemy w codziennym funkcjonowaniu. Często pojawiają się też przejściowe zaburzenia snu i spadek apetytu.

Nieco inaczej zaburzenia adaptacyjne wyglądją u dzieci i młodzieży. U dzieci objawami tego zaburzenia są przejawy regresji (czyli „cofnięcia się w rozwoju”) - powrót do moczenia nocnego, dziecinny sposób mówienia, ssania palca. Młodzież z reguły w trudnych dla siebie, stresujących sytuacjach może zachowywać się w sposób agresywny czy antysocjalny (kłótnie, kradzieże, wagary itd).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaburzenia adaptacyjne

Często zaburzenia adaptacyjne mijają bez żadnej interwencji psychiatrycznej czy psychologicznej. Jeśli jednak objawy mają nasilony, zaburzający funkcjonowanie i przewlekający się przebieg lekarz psychiatra prawdopodobnie rozpocznie leczenie lekami dobranymi do rodzaju objawów. Pomocne jest także wsparcie psychologiczne – terapia podtrzymująca.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze