Zaloguj
Reklama

Zaburzenia nastroju (afektywne) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Stres w pracy
Fot. panthermedia
Stres w pracy
(3)
Reklama

Zaburzenia afektywne zaliczane są do tych zaburzeń, które w znaczący sposób mogą wpływać na naszą aktywność fizyczną, zawodową, emocjonalność oraz zmiany nastroju. Wyróżniamy zaburzenia: afektywne jednobiegunowe oraz dwubiegunowe. Osoba chora nie jest w stanie kontrolować swoich emocji oraz zmian nastroju w przeciwieństwie do osób zdrowych.

Objawy i przebieg zaburzeń nastroju

Wśród przyczyn powstania zaburzeń afektywnych wymienia się m. in. niewłaściwe pracę bądź brak dostatecznej ilości neuroprzekaźników w mózgu, czynniki środowiskowe (trudne dzieciństwo), bardzo ciężkie przeżycia, nieumiejętność radzenia sobie z emocjami oraz ze stresem, czynniki genetyczne a także zaburzenia w pracy mechanizmów hormonalnych.

Szczególną uwagę zwraca się także na różnego rodzaju używki w tym: alkohol, narkotyki.

Osoby zdrowe są w stanie same kontrolować wszelkie zmiany nastroju, w przypadku osób chorych, u których ta kontrola i świadomość nie istnieje pojawia się ogromne uczucie nieszczęścia, zagubienie, lęk, histeria i wiele innych.

Problem ten dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn i pojawia się najczęściej w okresie odrastania. Zdarzają się jednak przypadki zachorowania po 10tym a nawet 50tym roku życia.

Wśród najczęściej spotykanych objawów wymieniamy, te które obecne są w epizodach depresji oraz manii:

  • Silne obniżenia nastroju;
  • Uczucie niższości w stosunku do innych osób lub przewartościowywanie własnej osoby;
  • Brak wiary we własne siły lub nadmierna wiara we własne siły;
  • Uczucie ciągłego zmęczenia;
  • Rozdrażnienie;
  • Podniecenie;
  • Zaburzenia procesów fizjologicznych (problemy z pobieraniem pokarmów i ich trawieniem lub nadmierne spożywanie pokarmów, uczucie pełności w żołądku);
  • Zaburzenie procesów metabolicznych;
  • Bezsenność;
  • Nadpobudliwość psycho-ruchowa;
  • Uczucie pustki;
  • Spożywanie alkoholu, narkotyków i inne.

Osoby prezentujące wyżej wymienione objawy i nie radzące sobie z nimi w życiu codziennym, wymagają konsultacji lekarskiej. Rodzaj występujących objawów, ich częstość oraz nasilenie jest kwestią indywidualną dla każdego pacjenta.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaburzenia nastroju?

Leczenie zaburzeń nastroju wymaga zastosowania środków farmakologicznych (antydepresantów, stabilizatorów nastroju) ale także uczestnictwa pacjenta w zajęciach- psychoterapia (indywidualna bądź grupowa). Jest to leczenie w większości przypadków długotrwałe. Osoba chora wymaga opieki oraz troski nie tylko ze strony personelu medycznego ale także rodziny oraz znajomych.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  4. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.
     

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze