Zaloguj
Reklama

Zaburzenia pamięci i intelektu u osób starszych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kobieta w okresie menopauzy
Fot. medforum
Kobieta w okresie menopauzy
(3)
Reklama

Zaburzenia pamięci oraz intelektu u osób starszych nazywane są także demencją (inaczej otępieniem). Stan ten jest trudny nie tylko dla pacjenta ale także dla osób spędzających z nim czas. Wraz z wiekiem dochodzi do pogorszenia sprawności zapamiętywania, kojarzenia osób oraz zdarzeń, nazywania najprostszych czynności oraz myślenia. To uniemożliwiaj samodzielne mieszkanie, podróżowanie, spędzanie czasu a nawet przygotowywanie posiłków. Zaburzenia tego typu w większości przypadków dotykają osoby starsze. Początkowo są one bagatelizowane zarówno przez pacjenta jak i przez członków jego rodziny. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty - neurolog, psycholog bądź psychiatra.

 

Objawy i przebieg zaburzeń pamięci i intelektu u osób starszych

Bardzo dużo osób zgłaszając się do lekarza zadaje następujące pytania: dlaczego zapominamy? Jakie są przyczyny zaburzeń pamięci i intelektu? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić u naszych bliskich? Czy istnieje możliwość całkowitego wyleczenia pacjenta zaburzeniami pamięci?

Przyczyny i objawy zaburzeń pamięci i intelektu. Zaburzenia intelektu oraz pamięci to stan, w którym dochodzi do obniżenia funkcji intelektualnych człowieka w odniesieniu do stanu przedchorobowego, który prowadzi do widocznych problemów w życiu codziennym. Najczęściej wymienianymi przyczynami zaburzeń pamięci i intelektu są choroby o podłożu neurologicznym, choroby zwyrodnieniowe oraz naczyniowe układu nerwowego. Powstają one także z wiekiem (naturalny proces starzenia się człowieka), zaburzenia pamięci mogą być niewielki i nie utrudniają tedy normalnego funkcjonowania pacjenta.

Zdarza się jednak że pogłębiają się bardzo szybko, przez co pacjent nie jest w stanie pozostawać sam w domu, wykonywać dalej swojej pracy a także podróżować. Innymi przyczynami demencji u pacjentów są choroba Parkinsona, Alzheimera, urazy mózgu, epilepsja, choroba Huntingtona, niedobory witamin, uszkodzenia mózgu czy infekcje ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Wśród najczęściej spotykanych objawów zaburzeń pamięci i intelektu wymienia się: zapominanie nazw przedmiotów i ulic, imion najbliższych osób i sąsiadów, problemy z koncentracją, zapominanie o jedzeniu i piciu a także korzystaniu z toalety oraz gubienie się w znanej okolicy. Pacjent nie pamięta własnego imienia, nie wie jaka jest pora roku, godzina a często nie jest w stanie odpowiedzieć o czym przed chwilą rozmawiał. Konsekwencją tego stanu jest brak zdolności do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze