Zaburzenia snu - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zaburzenia snu należą do zaburzeń rytmów dobowych. Są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających człowieka. Mogą wynikać z sytuacji psychospołeczniej, chorób psychicznych i somatycznych, czy w końcu mogą być objawem ubocznym leków.
Objawy i przebieg zaburzeń snu
- trudności z zasypianiem,
- sen przerywany,
- wczsne budzenie,
- ranne złe samopoczucie,
- nadmierna senność.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaburzenia snu
Bezsenność trwająca dłużej niż kilka dni, czy współwystępujaca z obniżonym nastrojem, aktywnością czy lekiem. Pytała też czy znalazłam 2 baze.
Leczenie zaburzeń snu
Dobre rady na dobry sen.
Masz trudności z zasypianiem? A może przerywany sen – wybudzasz się w środku nocy? Poniżej podajemy kilka rad mogących ci pomóc. Im więcej z nich wprowadzisz w życie, tym większą będziesz mieć szansę na spokojną noc.
- Nie śpij w ciągu dnia. Jeśli organizm przyzwyczai się do dziennej drzemki, nie będzie potrzebował snu nocą. Oczywiście, po nieprzespanej nocy pokusa na odpoczynek w ciągu dnia jest silna. Jednak ulegając jej skazujemy się na kolejną noc bez snu – przecież organizm wypoczął w dzień. Przerwać to błędne koło można jedynie silnym postanowieniem, by nie spać w ciągu dnia. Jeśli mimo postanowienia podsypiasz, poproś bliską osobę, by Cię w takich momentach budziła.
- Bądź aktywny fizycznie. Kilka godzin przed snem zmobilizuj się do odrobiny sportu, albo do spaceru. Ciału potrzebne jest zmęczenie, by mogło potrzebować odpoczynku.
- Zamknij wszystkie ważne sprawy z tego dnia. Jeśli to tylko możliwe, nie zostawiaj spraw budzących silne emocje nie zakończonymi. Jeśli położysz się spać przed podjęciem ważnej decyzji, w nocy będziesz o niej rozmyślać zamiast odpoczywać. Podobnie, nie zakończony konflikt, nie przepłakany smutek, nie świętowana radość – będą utrudniać sen. Należy domknąć ważne sprawy oraz właściwie przeżyć emocje.
- Przewietrz dobrze sypialnię. Świeże powietrze ułatwia zasypianie. Lepiej się też śpi w pomieszczeniu lekko chłodnym, niż w zbyt ciepłym.
- Wycisz organizm. Godzinę przed snem staraj się spędzić bez większego wysiłku umysłowego, nie męcz się też fizycznie. Godzina przed snem niech będzie czasem relaksu, dobrej książki, filmu albo rozmowy z bliskimi.
Piśmiennictwo
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.