Zaloguj
Reklama

Zespół Capgrasa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Waldemar Kryszkowski
Mężczyzna w średnim wieku
Fot. Pantherstock
Mężczyzna w średnim wieku
(4)
Reklama

Zespół Capgrasa należy do grupy zaburzeń związanych z błędną identyfikacją osób (zalicza się tu także m.in. zespół Fregolego – patrz dalej). Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska psychiatry (Jeana Marie Josepha Capgrasa), który jako pierwszy opisał charakterystyczne objawy (1923 r).

Objawy i przebieg zespołu capgrasa

Osoba chorująca na zespół Capgrasa sądzi, że znani jej wcześniej ludzie zostali zastąpieni sobowtórami (robotami, pozaziemskimi istotami). Twierdzi, że z „oryginalnych” postaci pozostał tylko wygląd. Jednocześnie nie potrafi podać przyczyny lub celu, któremu taka „zamiana” miałaby służyć. Innych zaburzeń psychicznych nie stwierdza się. W zaawansowanych stanach sąd o podmianie „właściwej” osoby może dotyczyć nawet samego chorującego.

Zespół Capgrasa dotyczy jednego analizatora, najczęściej wzroku. Opisano jednak jego wystąpienie u ludzi niewidomych, z tą jednak różnicą, że zaburzenie dotyczyło słuchu (znajomy głos interpretowany jest jako „podstawiony”).

Przyczyny zespołu Capgrasa nie są znane. Często wymienia się organiczne uszkodzenia mózgu, gdyż występuje on zazwyczaj po urazach, udarach i pęknięciach tętniaków.

Nie ma jednoznacznie ustalonego leczenia, tzn. u każdej osoby może być skuteczna inna forma terapii. Najczęściej wymienia się psychoterapię, a farmakoterapia zazwyczaj opiera się na podawaniu leków przeciwpsychotycznych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zespół capgrasa

W związku z tym, że w niektórych przypadkach chorujące osoby czują zagrożenie ze strony „podstawionych ludzi”, może dochodzić u nich do zmiany w zachowaniu, kończącej się w ostateczności agresją.

Leczenie zespołu capgrasa

brak

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze