Zaloguj
Reklama

Zespół Otella - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Waldemar Kryszkowski
Kobieta płącząca z powodu rozstania
Fot. panthermedia
Kobieta płącząca z powodu rozstania
(4)
Reklama

Jednym z podtypów zespołu urojeniowego jest zespół Otella. Zwany jest także, zgodnie z objawami, które prezentuje pacjent, zespołem zazdrości. Przyczyn jego wystąpienia jest wiele, jednak najczęściej pojawia się w wyniku aktualnego lub niedawno przerwanego nadużywania alkoholu.

Objawy i przebieg zespołu otella

Polega na urojeniowym przeświadczeniu o niewierności, skierowanym w stosunku do swojego partnera (małżonka). W praktyce przejawia się nieustannym poszukiwaniem dowodów, mających świadczyć i potwierdzać zdradę. Do najczęstszych zachowań należy przeszukiwanie kieszeni ubrań, przeglądanie szuflad, sprawdzanie połączeń telefonicznych. Osoby dotknięte tym zaburzeniem często wynajmują szpiegów, którzy mają dowieść rzekomej zdrady małżonka. Rozmowa skierowana jest przede wszystkim na ujawnienie dowodów niewierności. Prowadzi to często do kłótni, dezorganizuje życie rodzinne. Największym zagrożeniem jest jednak przemoc, skierowana na rzekomo niewiernego partnera. Czasem kończy się zabójstwem.

Jak wspomniano wcześniej, przekonanie o niewierności w większości przypadków jest urojeniem, jednak niekiedy może przybierać formę idei nadwartościowej. Nasila się w stanach depresyjnych i lękowych. Może występować jako samodzielne schorzenie, współistnieć z innymi lub stanowić składową wielu zaburzeń (np. schizofrenii, depresji).

Postępowanie zależne jest od tego, czy zespół istnieje jako samodzielne zaburzenie, czy też stanowi składową innej jednostki klasyfikacyjnej. W drugim przypadku wymaga podejścia kompleksowego. W obu jednak przypadkach podstawowe leczenie stanowią leki przeciwpsychotyczne. Stosowane są różne formy psychoterapii (behawioralna, terapia małżeńska). Jest ona jednak szczególnie trudna ze względu na treść urojeń.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zespół otella

W przypadku nie stosowania się do zaleceń lekarskich, ze względu na ryzyko zabójstwa, niekiedy konieczne jest przymusowe leczenie. Zazwyczaj wiąże się to z czasową separacją pacjenta od rodziny.

Leczenie zespołu otella

brak

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze