Zaloguj
Reklama

10.10 - Światowy Dnia Zdrowia Psychicznego

10.10 - Światowy Dnia Zdrowia Psychicznego
Fot. medforum
(0)
Już po raz 14 obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Reklama

Zgodnie z ustaleniami Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego  tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10 października)  obchodzony będzie pod hasłem: „Budowanie świadomości – redukowanie ryzyka. Choroba psychiczna i samobójstwo”. 

Informacje dotyczące Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego można uzyskać pod adresem www.wfmh.org (w języku angielskim). Instytut Psychiatrii i Neurologii koordynuje obchody w Polsce. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii koordynatorami obchodów WMHD w Polsce są, z ramienia WFMD Maciej Pałyska i Joanna Raduj - tel. (22) 45 82 638, e-mail: [email protected]

Podczas konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, doc Tadeusz Parnowski mówił: Średnio co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo; około 450 milionów ludzi ma problemy ze zdrowiem psychicznym, będące przyczyną większości samobójstw. Nie ma człowieka, który nigdy w życiu nie myślał o zabiciu jakiejś innej osoby lub o zakończeniu własnego życia. Jak tłumaczył, próba samobójcza nie jest aktem spontanicznym, poprzedza ją splot wielu emocji i negatywnych wydarzeń w kolejnych latach życia człowieka. Nie dysponujemy jeszcze precyzyjnymi statystykami na temat liczby samobójstw ludzi starszych w Polsce. Wiadomo, że w Polsce samobójstwo popełniają najczęściej osoby cierpiące na choroby psychiczne oraz ludzie starsi, którzy przekroczyli 75. rok życia. Mężczyźni popełniają je pięć razy częściej niż kobiety
Czynnikami sprzyjającymi popełnianiu samobójstw przez starszych są m.in.: kłopoty finansowe uniemożliwiające godne życie; zerwanie więzów emocjonalnych z rodziną i otoczeniem, a wskutek tego samotność; poczucie braku wsparcia ze strony społeczeństwa. W polskim społeczeństwie myśli samobójcze są tematem tabu. Traktuje się je jako coś wstydliwego. Tymczasem człowiek, który sygnalizuje, że cierpi i myśli o zakończeniu życia, potrzebuje wsparcia. Nie można zostawiać go samego z tym problemem.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma służyć właśnie kształtowaniu postaw ludzi wobec osób z problemami psychicznymi. W ramach obchodów tego dnia specjaliści wyjaśniają społeczeństwu, jak rozpoznać problemy psychiczne u innych oraz jak pomóc ludziom cierpiącym z powodu takich zaburzeń, często zapobiegając dzięki temu tragedii.
Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze