Zaloguj
Reklama

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja
Fot. panthermedia
Depresja
(0)

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia i obchodzony jest od 2001 roku. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości na temat depresji, jej objawów, konieczności diagnozowania i leczenia.

Reklama

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest główną przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym.

Depresja to choroba, którą można i należy leczyć, jej objawy mogą mieć zarówno charakter nawracający, jak i przewlekły. Obecnie dostępne są coraz lepsze metody terapii, które z jednej strony zapewniają większą skuteczność, a z drugiej – są coraz mniej obciążające.

Wśród głównych objawów depresji można wymienić:

  • stopniową utratę radości życia i odczuwania przyjemności oraz brak cieszenia się rzeczami i wydarzeniami, które do tej pory były odczuwane jako radosne, aż do całkowitego ich zaniku (anhedonia);
  • ograniczenie aktywności życiowej, stopniowa utrata dotychczasowych zainteresowań, trudności w podejmowaniu różnych czynności i działań, aż do skrajnego zaniechania tych czynności (abulia);
  • pesymistyczną ocenę własnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, utratę poczucia własnej wartości, zaniżoną samoocenę;
  • lęk;
  • narastające poczucie utraty sensu życia, bezsens życia, poczucie beznadziejności,  myśli o śmierci.

Depresja w Polsce i na świecie

Jak pokazują statystyki problem depresji dotyka dużą grupę naszego społeczeństwa.  Na całym świecie na depresję choruje 350 mln ludzi, w tym w Polsce ok. 1,5 mln osób (to prawie tyle ile populacja Warszawy). Na depresję choruje dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn,  jest ona najczęściej diagnozowana u osób w przedziale wiekowym 20-40 lat.

Jeżeli podejrzewasz u siebie depresję powinieneś skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, bardzo ważne jest również wsparcie rodziny i przyjaciół.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze