Zaloguj
Reklama

Aktywność fizyczna na zdrowy sen

Autorzy: Human Signs
Zdrowy tryb życia, aktywność sportowa
Fot. Panthermedia
Zdrowy tryb życia, aktywność sportowa
(0)

Odpowiednia długość wpływa na jakość snu, który jest podstawą dla dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli jesteśmy wyspani i odprężeni z łatwością możemy w ciągu dnia realizować wyznaczone zadania. Regularna aktywność fizyczna pomoże nam lepiej przespać noc i nie budzić się w nocy. Zatem co ćwiczyć i jak ćwiczyć by podnieść komfort naszego snu?

Reklama

Istotnym elementem higieny snu jest aktywność fizyczna, taka jak np. spacerowanie, praca w ogrodzie czy gimnastyka wieczorna[1]. Teraz jest najlepszy moment by przesiąść się na rower, odszukać w szafie buty do biegania czy wyjąć piłkę do gry. Zależność między nocnym odpoczynkiem a uprawianiem sportu widoczna jest w codziennym życiu. Dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu jest on głębszy i dłuższy, a poranki rześkie. Pamiętajmy, że sport może być odstresowujący, rozluźnia mięśnie a także uczy poprawnej techniki oddychania, co pomaga w zasypianiu i efektywnym wysypianiu się.

Ćwiczenia wpływające na dobrej jakości sen

Jeśli chcemy poprawić jakość swojego funkcjonowania w ciągu dnia, a przede wszystkim efektywność swojego snu należy wziąć pod uwagę porę, podczas której wykonujemy ćwiczenia, a także wybrać ich rodzaj oraz długość.

  • jazdę na rowerze czy spacer uprawiaj rano lub późnym popołudniem. Aktywności na świeżym powietrzu pozwolą na dotlenienie organizmu,
  • poranne bieganie dodaje energii w ciągu dnia, a wieczorem pozwala na ujście zmęczeniu i gwarantuje zdrowy sen,
  • aktywności siłowe należy wykonywać rano lub po południu. Takie ćwiczenia poprawiają wydolność układu krążenia, który odpowiedzialny jest za jakościowy nocny odpoczynek.
  • joga, łagodna gimnastyka i spokojniejsze ćwiczenia można wykonywać wieczorową porą. Uspokajają umysł i rozluźniają ciało, co ma pozytywny wpływ na nasz sen.

Pamiętajmy by ćwiczyć systematycznie i by nie było to później niż 3 godziny przed planowanym snem. Tylko regularna aktywność fizyczna poprawi jego jakość. Trzy sesje w tygodniu lub krótsze, ale codzienne treningi wpłyną pozytywnie na nasz nocny odpoczynek.

Sen a odpowiednie produkty

Niedobór snu to brak właściwej regeneracji naszego organizmu i spadek formy. Dorosły człowiek potrzebuje go ok 7-8 godzin. Aby dobrze się wyspać należy zadbać o jego higienę, czyli należy przestrzegać zasad poprawiających jakość naszego odpoczynku.

Po wyczerpującym, aktywnym dniu, dobrze jest się położyć do wygodnego łóżka, przykryć kołdrą i zapaść w głęboki sen.

Aktywność fizyczna wspomaga jakościowy, nocny odpoczynek, a efektywny sen poprawia nasze samopoczucie, odporność, możliwość skupienia w ciągu dnia czy sportowe rezultaty. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze