Zaloguj
Reklama

Autyzm, schizofrenia i zaburzenia dwubiegunowe mogą mieć podobne przyczyny

Autorzy: Anna Pyka
Choroba
Fot. ojoimages
Choroba
(4)

Wyniki badań przeprowadzonych na University of North Carolina School of Medicine wskazują na zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu u osób, których rodzice lub rodzeństwo chorowało na schizofrenię lub chorobę afektywną dwubiegunową.

Reklama

Wyniki zostały oparte na badaniu kliniczno-kontrolnym za pomocą ewidencji ludności w Szwecji i Izraelu. Zbadano do jakiego stopnia te trzy zaburzenia dzielą ze sobą przyczyny zachorowań. Ma to istotne znaczenie dla klinicystów, badaczy oraz osób chorujących.

Wyniki były bardzo zgodne w dużych próbkach z kilku różnych krajów i prowadzą do przekonania, że ​​autyzm i schizofrenia są bardziej podobne, niż wcześniej przypuszczano. Obecność schizofrenii u rodziców wiązała się z prawie trzykrotnie większym ryzykiem wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Schizofrenia u rodzeństwa również wiązało się z około dwu i pół raza wyższym ryzykiem dla autyzmu w szwedzkiej grupie narodowej i 12 razy wyższym ryzykiem dla próby izraelskich wojskowych poborowych.

Choroba afektywna dwubiegunowa wykazała podobną zależność, chociaż z mniejszym natężeniem.

Raport z badań został opublikowany 2 lipca 2012 w Archives of General Psychiatry

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • University of North Carolina Health Care (02.07.2012)

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze