Zaloguj
Reklama

Ayahuasca – psychodeliczny specyfik używany przez Indian z dorzecza Amazonki możliwy do wykorzystania w leczeniu depresji?

Autorzy: lek. Michał Marciniak
Diagnoza lekarska
Fot. panthermedia
Diagnoza lekarska
(5)

Ayahuasca to narkotyk używany głównie przez Indian z dorzecza Amazonki. Naukowcy z różnych ośrodków w Brazylii przeprowadzili badanie, w którym chcieli określić, jaki ma on wpływ na leczenie ludzi z depresją oporną na tradycyjne leczenie. Badanie zostało, co prawda, przeprowadzone na niewielkiej grupie pacjentów, jednak dostarcza cennych i obiecujących informacji.

Reklama

Depresja jest prawdziwą epidemią XXI wieku – dotyka ponad 16 milionów dorosłych w USA i ponad 300 milionów osób na całym świecie. Pomimo że znane leki przeciwdepresyjne pozwalają łagodzić objawy depresji i zapobiegać jej nawrotom, to szacuje się, że 10-30% (a wg niektórych źródeł jeszcze więcej) pacjentów nie odpowiada na standardowe leczenie przeciwdepresyjne. Nie dziwi więc fakt, że naukowcy nieustannie poszukują nowych substancji oraz badają pod innym kątem te już poznane, aby w lepszym stopniu przeciwdziałać depresji.

Czym jest ayahuasca?

Ayahuasca jest wykorzystywana przez Indian z dorzecza Amazonki w celach religijnych i leczniczych. Wywar przygotowywany przez szamanów działa silnie halucynogennie. Indianie sporządzają napój, który jest zażywany przez szamanów w celach leczniczych, a także by wprowadzić się w trans mający jakoby umożliwić im jasnowidzenie lub kontakt z mityczną pamięcią plemienia. Podczas seansu ayahuaskę pije zarówno pacjent, jak i szaman. Obaj doświadczają wizji, w których duchy mają dyktować im, jak ma przebiegać kuracja. Innym celem takich seansów jest również wykrywanie klątw i uroków mających być przyczynami chorób.

Patrząc pod kątem medycznym, napar powstaje na bazie dwóch roślin: Psychotria viridis, która zawiera substancję o działaniu psychodelicznym zwaną dimetylotryptaminą (DMT) oraz Banisteriopsis caapi, która zawiera odwracalny inhibitor monoaminooksydazy (MAOi), który jest wykorzystywany w leczeniu niektórych przypadków depresji oraz choroby Parkinsona.

Badanie, opublikowane w ostatnim czasie na łamach „Psychological Medicine”, testuje, czy wykorzystanie powyższej substancji w leczeniu ciężkiej depresji może przynieść korzyści. Poprzednim badaniom o podobnej tematyce brakowało grupy kontrolnej przyjmującej placebo, co jest na tyle poważnym uchybieniem w przypadku badań nad lekami psychiatrycznymi, że trudno na ich podstawie wyciągać obiektywne wnioski. 

Czy to działa?

Naukowcy do randomizowanego, podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo badania zrekrutowali 29 pacjentów, u których leczenie przynajmniej dwoma antydepresantami nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Pacjenci otrzymywali albo pojedynczą dawkę ayahuaski albo placebo. Zespół badaczy oceniał objawy uczestników po 1, 2 i 7 dniach od podania specyfiku. Autorzy wyniki badania oceniają następująco: „Obserwowaliśmy znaczące działanie przeciwdepresyjne ayahuasca w porównaniu z placebo we wszystkich punktach czasowych”,

Chociaż badanie przeprowadzono na niewielkiej grupie pacjentów, wyniki są zachęcające. Jednak stosowanie ayahuaski nie było wolne od działań niepożądanych. Chociaż opisano pozytywny wpływ na objawy depresyjne, to większość pacjentów zgłaszała objawy niepożądane w postaci wymiotów. Autorzy wyjaśniają, że być może ayahuasca w swojej tradycyjnej formie nie jest najlepszym sposobem podania substancji aktywnych, które zawiera. Jeżeli dalsze badania potwierdzą jej skuteczność, konieczne będzie zrozumienie dokładnego mechanizmu badania i próba podania w bardziej oczyszczonej formie, która być może będzie pozbawiona silnego wpływu psychodelicznego.

Podsumowanie

Jak zauważają badacze, pod koniec lat 60. XX wieku zabroniono stosowania psychodelików, mimo że prowadzono badania nad wpływem leczniczym u osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi czy uzależnionymi od alkoholu.

Z pewnością potrzebne są dalsze badania w tym kierunku na większej grupie pacjentów, a także z wykorzystaniem substancji oczyszczonej, wytworzonej w warunkach kontrolowanych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] Palhano-Fontes F., Barreto D., Onias H., Andrade K., Novaes M., Pessoa, J., Araújo, D.: Rapid antidepressant effects of the psychedelic ayahuasca in treatment-resistant depression. A randomized placebo-controlled trial. „Psychological Medicine” 2018, no. 1-9. doi:10.1017/S0033291718001356

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze