Zaloguj
Reklama

Badania porównują cechy autyzmu i schizofrenii

Autorzy: Anna Pyka
Dziecko, mama, babcia
Fot. ojoimages
Dziecko, mama, babcia
(3)

Naukowcy z University of Texas w Dallas, badają różnice między upośledzeniem społecznym związanym z autyzmem oraz schizofrenią. Badania mają na celu ulepszenie metod leczenia obu zaburzeń.

Reklama

Zaburzenia ze spektrum autyzmu i schizofrenia, są poważnymi zaburzeniami o unikalnych cechach, ale ich wspólnym punktem jest społeczna dysfunkcja. Do tej pory to podobieństwo utrudniało diagnostykę, ponieważ u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu stwierdzano dziecięcą schizofrenię.

Wyniki wskazują, że istnieją wyraźne różnice między ludźmi z rozpoznaniem schizofrenii i ASD. Objawy ASD można zauważyć w bardzo wczesnym okresie życia, natomiast wystąpienie schizofrenii występuje zwykle u młodych dorosłych. Osoby, które mają schizofrenię, często miewają halucynacje i złudzenia, które są znacznie mniej powszechne u osób z ASD.

Ponieważ oba schorzenia są różne pod wieloma względami, jest prawdopodobne, że towarzyszące im społeczne zaburzenia również się od siebie różnią. Zrozumienie tych różnic będzie kluczem do opracowania skutecznych metod leczenia.

Osoby z autyzmem nie wykazują spontanicznej odpowiedzi na bodźce emocjonalne, natomiast osoby chorujące na schizofrenię są w stanie to zrobić. Chociaż obie grupy wykazują aspekty paranoi w sytuacjach społecznych, dr Sasson i jego współpracownicy odkryli, że przyczyna tej paranoi jest różna dla każdej choroby.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • The University of Texas at Dallas, 27.02.2012

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze