Zaloguj
Reklama

Bezdech senny podwyższa ryzyko wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia u kobiet ciężarnych.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Bezdech senny podwyższa ryzyko wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia u kobiet ciężarnych.
Fot. Pantherstock
(5)

Bezdech senny jest powiązany ze znacznie podwyższonym ryzykiem występowania cukrzycy ciążowej i podwyższonego ciśnienia.

W przeprowadzonym badaniu wykryto, iż uwzględniając masę ciała kobiet bezdech senny jest związany z podwojoną ilością przypadków cukrzycy ciążowej i czterokrotnym podwyższeniem ryzyka ciążowego nadciśnienia.

Reklama

Głównym czynnikiem ryzyka występowania bezdechu sennego jest otyłość.

Najskuteczniejszym leczeniem bezdechu sennego jest zastosowanie aparatu CPAP dostarczającego powietrza przez maskę podczas snu.

W badaniu przeanalizowano dane dotyczące ciąż pacjentek z bezdechem sennym, cukrzycą ciążową i ciążowym nadciśnieniem (rok 2003). Z grupy 4 milionów porodów, 452 kobiety cierpiały na bezdech senny. Z grupy 167227 pacjentek z cukrzycą ciążową, 67 miało bezdech senny. Z grupy 200902 ciężarnych z nadciśnieniem ciążowym, u 166 stwierdzono bezdech senny.

Ciąża może spowodować zaostrzenie się bezdechu sennego, zwłaszcza w okresie trzeciego trymestru, kiedy to masa ciała kobiety jest największa.

Dr. Youssef (współautor badania) wyjaśnia: „kiedy poziom tlenu u matki w nocy spada może również wpływać na poziom tlenu u płodu, jakie są długookresowe tego konsekwencje, jeszcze nie wiemy. Dlatego też ważną sprawą dla kobiet ciężarnych z bezdechem sennym jest leczenie CPAP w okresie ciąży”.

Nie wiadomo czy leczenie CPAP może zredukować ryzyko występowania cukrzycy i nadciśnienia w okresie ciąży. Wyniki badań na populacjach kobiet nieciężarnych wykazują, iż leczenie bezdechu sennego może obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia.

Autorzy badania zalecają, aby u ciężarnych kobiet otyłych, z nadciśnieniem lub z cukrzycą wykonywano badania dotyczące stwierdzenia bezdechu sennego. W przypadku potwierdzenia występowania bezdechu sennego należy rozpocząć terapię CPAP i szczegółową kontrolę ciśnienia krwi jak również poziomu glukozy.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • newsletter, 29 May 2007.

Reklama
(5)
Komentarze